İsrail'in Gazze'nin güneyinde Filistinli sivillerin sığındığı okula saldırısında en az 29 kişi öldürüldü

İsrail'in Gazze'nin güneyinde Filistinli sivillerin sığındığı okula saldırısında en az 29 kişi öldürüldü
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Han Yunus kentinde yerlerinden edilen Filistinlilerin sığındığı okula bombardıman düzenleyen İsrail, çoğu kadın ve çocuk onlarca Filistinliyi öldürdü ve yaraladı.

Artı Gerçek - Gazze Şeridi'ne 277 gündür saldıran İsrail, yeni bir okul katliamına imza attı. Güneydeki Han Yunus kentinde yerlerinden edilen Filistinlilerin sığındığı bir okulun girişine İsrail bombardımanı, çoğu kadın ve çocuk en az 29 kişiyi öldürdü, 50'den fazla kişiyi yaraladı.

Filistin Sağlık Bakanlığı, "İşgalciler Han Yunus kentinin doğusundaki Abesan el Kabira kasabasında yerinden edilmişlerin barındığı Avda okulunu hedef alarak iğrenç bir katliam gerçekleştirdi" açıklamasını yaptı.

İlk yardım ekiplerinin yaralıları kentteki Nasır ve Emel hastanelerine nakletmek için çalıştığını duyuran Filistin Kızılayı, İsrail'in Han Yunus'un merkezindeki Ebu Hamid Kavşağı'na bombardımanında da ölen ve yaralananlar olduğunu belirtti.

İSRAİL, 2 MİLYON FİLİSTİNLİYİ DEFALARCA YERİNDEN ETTİ

2.3 milyon nüfuslu Gazze Şeridi'nde İsrail saldırılarının başladığı 7 Ekim 2023'ten beri zorla yerinden edilen 2 milyon Filistinli, defalarca göç etmek zorunda kaldı.

İSRAİL'İN 1 TEMMUZ'DA TAHLİYE EMRİ VERDİĞİ BÖLGE

Başta kuzeye odaklanan saldırılardan kaçanların sığındığı güneyde önce Han Yunus, sonra Refah'a İsrail tanklarının girmesi, yeniden göçe neden oldu. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, 1 Temmuz'da Filistinlilere Han Yunus kentinin doğusundaki bölgeleri güvenlikleri için acilen boşaltmaları emrini vermişti.

GİDECEK YER YOK: 'ORTA BÖLGELERDE 60 FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ'

Hamas hükümetinin medya ofisi, İsrail'in salı günü Gazze Şeridi'nin orta bölgelerine düzenlediği saldırılarda 60 Filistinlinin öldürüldüğünü ve onlarcasının yaralandığını duyurdu.

'NUSAYRAT MÜLTECİ KAMPI'NDA AYNI AİLEDEN 17 KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ'

Medya ofisinin açıklamasında şu bilgi verildi:

"İşgal güçleri Nusayrat Mülteci Kampı'nın batısında korkunç bir katliam gerçekleştirdi, Filistinli Ebu Fureyh ailesinden 14'ü çocuk ve kadın olmak üzere 17 Filistinliyi öldürdü."

Açıklamada "İşgalin Filistinlilere yönelik soykırımından ABD yönetiminin de sorumlu olduğu" ifade edildi.

ULAŞILABİLEN ÖLÜLERİN TOPLAM SAYISI 38 BİNİ GEÇTİ

İsrail'in 7 Ekim'den beri Gazze Şeridi'nde düzenlediği saldırılarda en az 38 bin 243 Filistinli öldürüldü, 88 bin 33 Filistinli yaralandı. Kayıp durumdaki binlerce Filistinlinin enkaz altında öldüğü varsayılıyor. (AA, Reuters, WAFA, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar