'Güvenli bölge değil, ölüm bölgesi' diyen UNICEF Sözcüsü: Gazze'deki tek güvenlik, gökten cehennem yağmasının durmasıdır

'Güvenli bölge değil, ölüm bölgesi' diyen UNICEF Sözcüsü: Gazze'deki tek güvenlik, gökten cehennem yağmasının durmasıdır
Geçen haftayı Gazze'de geçiren UNICEF Sözcüsü Elder, İsrail'in 'güvenli bölge' diye ilan ettiği yerlerin küçücük çorak arazi parçaları, sokak köşeleri ya da kaldırımlardan ibaret olduğunu, buralarda barınak, yiyecek, su, sanitasyon olmadığını belirtti.

Artı Gerçek - Gazze Şeridi'nin -kısmen tahliye edilen Han Yunis dahil - güneyinde saldırılarının yoğunlaşması eşliğinde çapını genişleten İsrail ordusu, Güney Gazze'yi çeşitli "güvenli bölgelere" ayıran haritaları sosyal medyada paylaşıp ve broşür olarak havadan atıp Filistinlilere buralara gitmeleri talimatı verdi. Ama ardından "güvenli bölgelerin" de bombalandığına dair görüntüler sosyal medyada paylaşıldı.

Birleşmiş Milletler (BM) "İsrail saldırıları altında Filistinli sivillerin kaçabileceği güvenli bölgeler oluşturmanın imkansız olduğunu" belirtti. BM Çocuklara Yardım Fonu UNICEF, "Gazze'nin hiçbir yerinde güvenli bölge bulunmadığı" açıklamasını yaparken, BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) durumun "her geçen saat daha da kötüleştiği" uyarısında bulundu.

'BİLİMSEL DEĞİL, RASYONEL DEĞİL, MÜMKÜN DEĞİL'

Kahire'den video bağlantısıyla Cenevre'deki gazetecilere seslenen UNICEF Sözcüsü James Elder, "Sözde güvenli bölgeler... bilimsel değil, rasyonel değil, mümkün değil ve yetkililerin de bunun farkında olduğunu düşünüyorum" dedi.

'HİSSİZLİKTEN NASIR TUTMUŞ OLMALILAR'

"Gazze'deki 2.2 milyonluk nüfusun yüzde 80'inin toprağın yüzde 4'üne sığmaya zorlanmasının ne güvenli ne insani ne de mantıklı olabileceğini" söyleyen Elder, insanların kaçabileceği güvenli bir yer olduğunu varsaymak için "hissizlikten nasır tutmak gerektiğini" dile getirdi.

Geçen haftayı Gazze'de geçiren UNICEF Sözcüsü, "doğru düzgün bir güvenli bölgede yiyecek, su, ilaç ve barınma koşullarını garanti altına alınmış olması gerektiğini, İsrail'in ilan ettiği güvenli bölgelerde ise bunların hiçbirinin garanti altında olmadığını" belirtti.

"Bunlar tümden yok, tümden yok" vurgusunu yapan Elder, güvenli bölgeden söz edilemeyeceği, çünkü bunların "küçücük çorak arazi parçaları veya sokak köşeleri ya da kaldırımlardan ibaret olduğunun" altını çizdi.

"Su yok, tesis yok, soğuktan ve yağmurdan korunacak yer yok, sanitasyon yok" diye konuşan Elder, Gazze'de yerinden edilenlerin çoğunun doluştuğu aşırı kalabalık barınaklarda her 400 kişiye bir tuvalet düştüğüne dikkat çekti.

'SU OLMADAN, SANİTASYON OLMADAN, BARINAK OLMADAN GÜVENLİ OLAMAZ'

UNICEF Sözcüsü şunları söyledi:

“Şimdi bu insanları yerlerinden edin ve onları sözde güvenli yerlere koyun. On binlerce insan, ama tek bir tuvaletleri bile yok, temiz suları yok, içecek hiçbir şeyleri yok."

"Su olmadan, sanitasyon olmadan, barınak olmadan sözde güvenli bölgeler, hastalık bölgelerine dönüşme riski taşıyor."

'GERÇEKTEN TUVALETİN OLMAMASINI KASTEDİYORUM'

Batı medyasına tek tek meramını anlatan Elder, BBC'ye, İsrail'in ilan ettiği "güvenli bölgeleri", "tehlikeli bir yanlış bir anlatı" diye niteledi.

"Bunlar küçücük çorak araziler. Suları yok, tesisleri yok, soğuğa karşı barınakları yok, temizlik imkanları yok" diye devam eden UNICEF Sözcüsü, şöyle konuştu:

"Yüz binlerce insanı zorla tahliye edip suyun olmadığı, tuvaletin olmadığı yerlere gönderemezsiniz. Gerçekten tuvaletin olmamasını kastediyorum. Hangi köşeyi dönsem, bir gecede ortaya çıkan 5000 kişiyle daha karşılaştım. Tek bir tuvaletleri yok, bir damla suları yok."

Yerel doktorların "güvenli bölgelerin hastalık bölgelerine dönüşeceğini" söylediğini aktaran Elder, "Şu anda Gazze'deki tek güvenlik cehennemin gökten yağmayı durdurmasıdır" dedi.

'ÖLÜM BÖLGESİ OLDUĞUNU İSRAİL DE BİLİYOR'

UNICEF Sözcüsü, Sky News'a da şöyle konuştu:

"İsrail'in sözde 'güvenli bölgelerinde' güvenli hiçbir şey yok. 'Güvenli bölgeler' aslında ölüm bölgeleri ve Filistinlilere oralara gitmelerini söyleyenler (İsrail) de bunun farkında." (Al Arabiya, BBC, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar