İsrail'in sağcı hükümeti tartışmalı bütçeyi parlamentodan geçirdi: Netanyahu sırada 'yargı düzenlemesi var' dedi

İsrail'in sağcı hükümeti tartışmalı bütçeyi parlamentodan geçirdi: Netanyahu sırada 'yargı düzenlemesi var' dedi
İsrail'de Başbakan Netanyahu öncülüğündeki sağ koalisyon hükümeti tartışmalı bütçeyi parlamentodan geçirdi. Netanyahu'nun bir televizyona askıya alınan yargı düzenlemesini yeniden parlamentoya getireceğini söylemesi muhalefetin sert tepkisine neden oldu.

Artı Gerçek - İsrail’de Başbakan Binyamin Netanyahu öncülüğündeki aşırı sağcı koalisyon hükümeti, Ultra-Ortodoks Yahudilere ayrıcalık sağladığı gerekçesiyle protestolara neden olan tartışmalı 2023-2024 bütçesini İsrail parlamentosundan (Knesset) geçirdi. Netanyahu'nun koalisyon hükümetini oluşturan aşırı sağcı ve Ultra-Ortodoks Yahudi partilerle anlaşmaya varmasının ardından parlamentoya getirilen 2023-2024 bütçesi, 64 “evet”, 56 “hayır” oyuyla kabul edildi. Oylama sonucunda bütçe, 2023 yılı için 484 milyar şekel (yaklaşık 132 milyar dolar), 2024 için ise 514 milyar şekel (yaklaşık 140 milyar dolar) olarak belirlendi.

'YARGI DÜZENLEMESİ MUTLAKA PARLAMENTOYA GELECEK'

Bütçenin parlamentodan geçmesinin ardından Başbakan Netanyahu, İsrail Yüksek Mahkemesi'nin yetkilerini kısıtladığı için ülkede yargı kurumuna darbe olarak görülen, aylardır kitlesel gösterilere neden olan ve hükümetin eylemler nedeniyle askıya almak zorunda kaldığı tartışmalı “yargı düzenlemesi" hakkındaki yasa tasarılarının da tekrar parlamentoya geleceğini duyurdu. Kanal 14 televizyonuna konuşan Netanyahu, “yargının yetkilerini zayıflattığı” gerekçesiyle eleştirilen yasa tasarısının “mutlaka” yeniden gündeme geleceğini belirtti. Netanyahu, yasa tasarısı üzerinde uzlaşmaya varmak için muhalefetle devam eden görüşmelere atıfta bulunarak, "Zaten konunun ortasındayız, muhalefetle bir anlaşmaya varmaya çalışıyoruz ve umarım başarılı oluruz” dedi.

YÜZLERCE İSRAİLLİ BÜTÇEYİ PARLAMENTO ÖNÜNDE PROTESTO ETTİ

Knesset'teki oylamadan önce yüzlerce İsrailli parlamento dışında sloganlar atarak ve İsrail bayrakları sallayarak bütçeyi protesto etti. Reuters'a konuşan prostestoculardan 75 yaşındaki eski dışişleri bakanlığı çalışanı Amos Nadai "Bugün İsrail devletini gasp eden bir grup insanı protesto etmek için buradayım. Bu kendileri ve yakınları için bir bütçe, devlet için bir felaket olacak" dedi.

dwwe.jpg

ULUSAL BİRLİK PARTİSİ LİDERİ GANTZ: ÜLKEYİ DURMA NOKTASINA GETİRİRİZ

İsrail’de siyasi ve toplumsal muhalefet, İsrail nüfusunun yaklaşık yüzde 13'ünü oluşturan dindar Yahudilerin (Haredi) "bütçeden aslan payını aldığı" ve "diğer İsraillilerin bu kesimi finanse ettiği" gerekçesiyle hükümete tepki gösteriyor. Muhalefet lideri, eski Başbakan Yair Lapid, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Siz uyurken ülke tarihinin en kötü ve en yıkıcı bütçesi Meclis’ten geçirildi. İçinde iyi bir haber yok, hayat pahalılığıyla mücadele yok, sadece sonu gelmeyen bir yağma var. Bu bütçe, İsrail vatandaşlarına yönelik taahhütlerin ihlalidir ve bunun bedelini hepimiz, çocuklarımız ve çocuklarımızın çocukları bile ödeyecektir.” ifadelerini kullandı.

Eski Savunma Bakanı ve Ulusal Birlik Partisi lideri Benny Gantz da sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada bütçeye tepki göstererek, İsrail’in, “ülke ekonomisini ve toplumu politikalarına kurban eden aşırıcı bir koalisyonun eline düştüğünü” savundu.

Netanyahu'nun "bir kez daha güç sarhoşu" olduğunu söyleyen Gantz "Aptallığın aynı eylemi tekrarlayıp farklı sonuçlar beklemek olduğunu Netanyahu'ya hatırlatmak istiyorum. Yargı darbesi yeniden başlarsa ülkeyi sarsar ve durma noktasına getiririz" ifadelerini kullandı.

TARTIŞMALI BÜTÇEDE NE VAR?

Hükümetin parlamentodan geçirdiği söz konusu bütçede, Yahudilik eğitimi veren Yeşivalar, dini kurumlar, buradaki öğrenciler ile çalışanlara ek finansman sağlandı. Hükümet ortağı Şas Partisi'nin talebi 1 milyar şekel (yaklaşık 270 milyon dolar) gıda yardımı programı da bütçede yer aldı. Aşırı sağcı Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir'in, partisinin himayesindeki Necef ve Celile Bölgesi Kalkınma Bakanlığı için talep ettiği ek 250 milyon şekel (Yaklaşık 68 milyon dolar) de bütçeye alındı. Netanyahu, Birleşik Tevrat Yahudilik Partisi ile Haredi kesimin Tevrat kursları (Yeşiva) öğrencileri için ek ödenek talebi konusunda da anlaşmıştı. Ancak İsrail kamuoyunda, Haredi nüfusun zorunlu askerlik hizmeti yapmaması ve istihdam piyasasına katılmamasına karşın devletten mali yardım alması sıkça eleştiriliyor. (AA, DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar