İsrail'in sosyal medya 'bombardımanı' devam ediyor: Onlarca reklam milyonlarca kişiye ulaştı

İsrail'in sosyal medya 'bombardımanı' devam ediyor: Onlarca reklam milyonlarca kişiye ulaştı
Yayınlanma:
A+ A-
Filistinli grupların Hamas'ın öncülüğünde 7 Ekim'de düzenlediği saldırılardan bu yana İsrail hükümeti sosyal medyada yoğun bir propaganda faaliyeti de yürütüyor. Verilere göre, İsrail kaynaklı onlarca 'reklam' Avrupa ve ABD'de milyonlarca kişiye ulaştı.

Artı Gerçek - Filistinli grupların Hamas'ın silahlı kanadı öncülüğünde İsrail'e gerçekleştirdikleri saldırıların ardından sosyal medyada İsrail kaynaklı yoğun propaganda devam ediyor. Gazze'yi 'topyekûn ablukaya' alan ve hava saldırılarını sürdüren İsrail, bir yandan da milyonlarca kişiyi Hamas'a karşı destek toplamak adına, vahşet ve şiddet içeren videolar da dahil olmak üzere onlarca çevrimiçi reklam bombardımanına tuttu.

Veriler, sadece İsrail Dışişleri Bakanlığı'nın saldırıların gerçekleştiği 7 Ekim'den bu yana milyonlarca kez görüntülenen en az 30 'reklam' yayınladığı yönünde. Hedef kitle ise çoğunlukla Avrupalı ve ABD'li yetişkinler.

'BUNU YAZARKEN TİTRİYORUZ'

Yüzü bulanıklaştırılmış ve kan içinde olan ölü bir bebeğin yer aldığı bir fotoğraf, son günlerde sosyal medyada yaygın olarak paylaşılıyor. Fotoğrafa eşlik eden mesajda ise "Bu şimdiye kadar yayınladığımız en zor görsel. Bunu yazarken titriyoruz" ifadeleri yer alıyor.

reklam1.jpeg

Bu görüntülerin kaynağı ise çatışmaları takip eden bir muhabir veya vahşetin dehşet verici videolarını paylaşan sayısız hesaptan biri değil. Bu, İsrail Dışişleri Bakanlığı'ndan gelen ücretli bir mesaj.

Savaş sırasında yapılan halkla ilişkiler kampanyaları yeni bir şey değil. Ancak belirli ülkeleri ve demografik grupları hedef alan çevrimiçi reklamlar için ödeme yapmak, artık hükümetlerin mesajlarını daha fazla göz önüne getirmek için kullandıkları ana araçlardan biri.

YETİŞKİNLERİ HEDEFLEYEN 30 REKLAM 4 MİLYONDAN FAZLA GÖRÜNTÜLEME ALDI

Sosyal medya platformu X'in verilerine göre, İsrail Dışişleri Bakanlığı da saldırıların saldırıların ardından 4 milyondan fazla kez görüntülenen 30 reklam yayınladı. Aynı verilere göre, 12 Ekim'de yayınlanmaya başlayan ücretli video ve fotoğraflar Brüksel, Paris, Münih ve Lahey'deki 25 yaş üstü yetişkinleri hedefliyordu.

'HAMAS=IŞİD' VURGUSU ÖNE ÇIKIYOR

Reklamlar Hamas'ı IŞİD'e benzer "vahşi bir terörist grup" olarak tasvir ediyor ve bir kamyonetin içindeki cansız, çıplak bir kadın gibi korkunç görüntüler de dahil olmak üzere istismarın boyutunu ve türlerini gösteriyor. X'te yayınlanan ve metinleri "IŞİD" ve "Hamas" arasında gidip gelen bir başka ücretli videoda, iki terör örgütünün isimleri birbirine karışana kadar giderek hızlanan rahatsız edici görüntüler yer alıyor. "Dünya IŞİD'i yendi. Dünya Hamas'ı da yenecek" diye bitiyor reklam.

İSRAİL DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BİR HAFTADA 75'İN ÜZERİNDE 'REKLAM' YAYINLADI

İsrail Dışişleri Bakanlığı YouTube'da, bazıları özellikle vahşet ve şiddet içeren 75'in üzerinde farklı 'reklam' yayınladı. Google'ın şeffaflık veri tabanına göre bu reklamlar Fransa, Almanya, ABD ve İngiltere dahil olmak üzere Batı ülkelerindeki izleyicilere yönelik ve Hamas'ın 7 Ekim'deki ilk saldırısı ile 16 Ekim arasında yayınlandı.

'SAVAŞ SADECE SAHADA DEVAM ETMİYOR'

İsrail'in Avrupa Birliği Misyonu'nda görev yapan bir yetkili, güvenlik kaygıları nedeniyle adının açıklanmasını istemediğini belirterek, "Daha önce asla böyle şeyler yayınlamazdık" dedi. "Bu bizim kültürümüzün parçası olmayan bir şey. Ölenlere çok saygı duyarız" dedi ve "savaş sadece sahada devam etmiyor" diye ekledi.

EBEVEYNLERE NİNNİLİ ÇAĞRI: ÇOCUĞUNUZU KUCAKLAYIN VE BİZE DESTEK OLUN

"Bebekler bu videodaki metni okuyamaz ama ebeveynleri okuyabilir" başlıklı bir reklamda, gökkuşağı fonunda bir ninni çalıyor ve ekranda bir tek boynuzlu at uçuyor. Reklamda "Çocuğunuzun bunu okuyamayacağını biliyoruz" deniyor ancak ebeveynlerden İsrail'e yönelik saldırı sırasında çocukları öldürülenlerin acısını paylaşmaları isteniyor.

İsrail, propaganda görsellerinde büyük ölçüde Avrupa'yı hedef alıyor. Yaklaşık 50 İngilizce video reklam AB ülkelerine yönlendirilirken, ABD ve İngiltere'deki izleyicilere sırasıyla 10 ve 13 reklam gösterildi. Videolardan biri salı günü öğleden sonra Avrupa saatiyle 3 milyondan fazla kez izlendi.

'BU TAKTİK NEREDEYSE SAVAŞ KADAR ESKİ'

Hızla yayılan propaganda videoları, akışlarında ne tür içeriklerin yayınlanabileceğine dair standartlar belirleyen sosyal medya şirketleri için de zorluklar yarattı. Edinilen bilgiye göre Google, saldırılardan bu yana şiddet görüntüleri içeren yaklaşık 30 reklamı genel kütüphanesinden kaldırdı.

Kullanıcılar söz konusu reklamlara tepkiyle yaklaşırken uzmanlar bunun savaşlar etrafında şekillenen halkla ilişkiler kampanyalarının yeni bir gerçeği olduğu görüşünde. Araştırmacı Emerson Brooking, "Bu taktik neredeyse savaş kadar eski" dedikten sonra ekliyor: "Savaşa destek sağlamak için ahlaki öfke uyandırmak çok eski bir uygulama. Ancak daha önce sosyal medya ile bu şekilde çarpıştığını sanmıyorum." (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar