İstanbul’da Venezuela ile dayanışma eylemi

İstanbul’da Venezuela ile dayanışma eylemi
ABD’nin ağır baskı ve yaptırım uyguladığı Venezuela ile dayanışmak için yarın İstanbul’da eylem yapılacak.

ARTI GERÇEK-Venezuela’ya yönelik ağır ABD yaptırımları yarın İstanbul’da işçiler tarafından protesto edilecek.

Venezuela halkı, işçi sınıfı ve Devlet Başkan Nicolas Maduro’yla dayanışma amacıyla İstanbul’da direnişçi işçilerin katılımıyla bir protesto eylemi düzenleyeceklerini duyuran Nakliyat İşçileri Sendikası, "ABD-AB Emperyalizminin Venezuela’ya yönelik baskı ve yaptırımlarını protesto için yarın tüm dünyada yapılacak küresel eylem gününde Nakliyat-İş Sendikası olarak Kadıköy Meydanında olacağız" açıklamasını yaptı.

Nakliyat İş, Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu’nun da katılacağı açıklamaya, bütün halk örgütlerini ve basın emekçilerini davet etti.

NE OLMUŞTU?

ABD son olarak, Venezuela hükümetinin ABD'deki tüm mal varlığını dondurma ve ticari işlemleri yasaklama kararı almıştı. Venezuela’nın meşru lideri ve Devlet Başkanı Maduro'yu tanımayan ABD, 50'den fazla ülkeyle birlikte muhalif Juan Guaido'yu geçici devlet başkanı olarak gördüklerini açıklamıştı. ABD’nin desteğiyle ülkede birçok kez darbe girişimlerinde bulunulmuş fakat başarısızlıkla sonuçlanmıştı. Başarısız darbe girişimlerinin ardından Venezuela’ya ağır yaptırımlar uygulayan ABD’nin son kararı ise Birleşmiş Milletler tarafından da eleştirilmişti.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, ABD'nin Venezuela'ya yönelik son yaptırımlarını eleştirerek, bunların ülkedeki milyonlarca kişinin içinde bulunduğu zor durumu daha da kötüleştirebileceğini söylemişti. Bachelet, yaptırımların çok geniş olduğunu ve toplumun en yoksul tabakalarını daha çok vuracağı uyarısında bulunmuştu. ABD'nin Pazartesi açıkladığı yaptırımların ardından ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, Maduro hükümetini destekleyen kişilere yeni yaptırımlar gelebileceğini söylemişti.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar