İstanbul'a benzetiliyordu... Roma'da 18 yıl sonra bir ilk: Belediye yeni taksi için ihaleye çıkacak

İstanbul'a benzetiliyordu... Roma'da 18 yıl sonra bir ilk: Belediye yeni taksi için ihaleye çıkacak
Roma Belediyesi, Avrupa'nın diğer başkentlerindekinin çok gerisinde kalan taksi sayısını artırmak için harekete geçti. Gelecek ay düzenlenecek yeni taksi ihalesi, 18 yıl sonra ilk olacak. 1000 yeni taksi ve 2 bin yeni Uber izni planlanıyor.

Artı Gerçek - İtalya'nın başkenti Roma'da İstanbul'dakine benzer biçimde yaşanan taksi sorunu, 18 yıl sonra ilk kez açılacak ihaleyle çözülecek. Roma Belediye Başkanı Roberto Gualtieri, yerel halkı ve turistleri saatlerce beklemek zorunda bırakan taksi eksikliğine karşı gelecek ay ihaleye çıkacaklarını açıkladı.

Buna göre Roma'da, 1000 yeni taksi ve 2 bin yeni Uber izni için ihaleye çıkılacak. Yeni araçların, Vatikan'a 30 milyon kişinin gelmesi beklenen Roman Katolik kutsal yılının aralık ayında başlamasından önce sokağa çıkacağı belirtildi.

Roma'da, İstanbul'dakine benzer biçimde güçlü 'taksi lobilerinin' karşı çıkması nedeniyle hem taksi sayısı artırılamıyordu, hem de Avrupa'nın diğer kentlerinde yaygın olan Uber gibi hizmetler tam anlamıyla devreye sokulamıyordu.

roma2.jpg

Şu an Roma'da sadece 7 bin 800 adet taksi bulunuyor. Aynı zamanda, lüks bir hizmet olarak 1000 özel araç var. Kentte 2006'dan beri yeni taksi lisansı için ihaleye çıkılmadı. Avrupa'nın diğer metropollerinden Londra'da 19 bin taksi ve 96 bin özel kiralık araç bulunurken, Paris'te de 18 bin 500 taksi, en az 30 bin özel kiralık araç var.

Roma'daki taksi sorunu, sosyal medyada sık sık eleştiriliyor. Birçok kullanıcı, taksi bulamadığı içi trene binmek zorunda kaldığını ama en az 1 saat beklemek zorunda kaldığından şikayet ediyor.

Taksi şoförleri birlikleri ise sorunun araç sayısının azlığından değil, toplu ulaşım sisteminin yetersiz olmasından kaynaklandığından savunuyor. Şoförler, daha fazla araca lisans verilmesi halinde, turizm sezonu dışında kimsenin yeterince iş yapamayacağını ileri sürüyor.

Belediye Başkanı Gualtieri ise Reuters'a yaptığı açıklamada, taksi şoförlerinin protestolarına rağmen yeni lisans vereceklerini söyleyerek "Artık daha fazla bekleyemeyiz" dedi.

İtalyan yasalarına göre, yeni taksi lisanslarından kazanılan gelirin yüzde 80'i, değer kaybına uğrayacakları varsayımı ile mevcut lisans sahiplerine veriliyor. Yeni lisansların her birinden 70 bin euro alınması bekleniyor. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar