İsveç Başbakanı: Türkiye'yle yapılan anlaşmaya bağlıyız

İsveç Başbakanı: Türkiye'yle yapılan anlaşmaya bağlıyız
Yayınlanma:
A+ A-
İsveç'in yeni başbakanı Ulf Kristersson, NATO üyeliği konusunda Türkiye'yle yaptıkları anlaşmaya bağlı olduklarını söyledi: Anlaşmada üstümüze düşeni yapmak zorundayız ve yapıyoruz.

Artı Gerçek - Rusya'nın Ukrayna'daki işgali sonrası geleneksel tarafsızlık politikasını değiştirerek NATO'ya üye olma kararı alan ve Türkiye'nin 'terör şüphelilerinin iadesi' konusundaki şartlı vetosuyla karşı karşıya kalan İsveç ile Finlandiya başbakanları ortak açıklama yaptı. İsveç'in yeni başbakanı Ulf Kristersson, Türkiye'yle haziran ayında Madrid'de düzenlenen NATO liderler zirvesinde yaptıkları üçlü anlaşmaya tamamen bağlı olduklarını söyledi.

Helsinki ziyaretinde Finlandiya Başbakanı Sanna Marin'le ortak basın toplantısında konuşan Kristersson, "Anlaşmada üstümüze düşeni yapmak zorundayız ve yapıyoruz" dedi. Kristersson, "İsveç'in yapması gerekenleri yerine getirmek için çok çalışıyoruz ve neler başardığımızı ayrıntısıyla raporlayacağız" ifadelerini kullandı.

"Türkiye'nin, İsveç'in NATO anlaşmasında kabul ettiği yükümlülüklere uyacağı konusunda teyit talep etmesi tamamen meşru" diyen Kristersson, "Türkiye'nin uluslararası terörizmle mücadele etme arzusuna büyük saygı duyuyoruz" diye konuştu.

İki lider, NATO'ya eş zamanlı üye olma taleplerini de yineledi. Marin "Finlandiya ile İsveç'in NATO'ya el ele katılması bizim için çok önemli" derken, Kristersson da iki ülkenin "NATO yolculuğunda birlikte yer aldığını, bir başka yaklaşım bulunmadığını" söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar