İsviçre bankası UBS açıkladı: Büyük servet transferi başladı, 5.2 trilyon dolar el değiştirecek

İsviçre bankası UBS açıkladı: Büyük servet transferi başladı, 5.2 trilyon dolar el değiştirecek
İsviçre bankası UBS'in yıllık raporuna göre, miras yoluyla milyarder olan kişilerin sayısı girişimcileri geçti. Banka yetkilisi Cavalli, "İlk milyarderlerin" yaşlanmasıyla önümüzdeki 20 yılda 5.2 trilyon doların torunlarına geçeceğini söyledi.

Artı Gerçek - Aşırı zenginler tarafından tercih edilmesiyle bilinen İsviçre bankası UBS, milyarderler arasında "bir ilk" yaşandığını açıkladı. Buna göre, son dönemde milyarderler listesine girenler arasında, "mirasyediler" dokuz yıldır ilk kez "kendi emekleriyle" çalışarak milyarder olanları geçti. Banka, "ilk zenginlerin" yaşlanmasıyla, önümüzdeki 20 yılda 1000 milyarderin çocuklarına 5.2 trilyon dolar miras bırakmasının beklendiğini duyurdu.

Tüm dünyada eşitisizliğin derinleştiği ve en zenginlere servet vergisinin tartışıldığı bir dönemde, UBS'in toplumun yüzde 0.00004'üne tekabül eden süper zenginlere ilişkin açıkladığı yıllık raporunda şu veriler dikkat çekti:

53 KİŞİYE 150.8 MİLYAR DOLAR KALDI

Nisan 2023 öncesindeki 12 ay sırasında milyarder olan 137 kişinin 53'üne, ailelerinden toplamda 150.8 milyar dolar miras kaldı. Aynı süre içinde kendi kazandıkları para ile milyarderler listesine giren diğer 84 kişinin toplam serveti ise 140.7 milyar dolar. Banka, söz konusu raporun hazırlandığı son dokuz yılda ilk kez, "bir sonraki nesil milyarderlerin miras yoluyla kazandıkları paranın, girişimcilik yoluyla elde edilen kazançtan daha fazla olduğunu" belirtti.

'BEKLENEN TRANSFER BAŞLADI VE HIZ KAZANIYOR'

UBS müdürlerinden Benjamin Cavalli, bu denklemin devam edeceği öngörüsünde bulunarak, "Bu, 1000'den fazla milyarderin çocuklarına tahmini olarak 5.2 milyar dolar miras bırakacağı önümüzdeki 20 yıl boyunca görmeyi beklediğimiz bir durum" dedi. UBS yetkilisi, "İlk aşırı zenginlerin giderek daha fazlası yaşlanırken, sorumluluk mirasçılarına geçmeye başlıyor. Bu büyük servet transferi uzun zamandır bekleniyordu ama UBS Milyarderler 2023 raporu bunun başladığını ve hız kazandığını gösteriyor" diye konuştu.

'BUZDAĞININ GÖRÜNEN UCU'

Raporda, bir sonraki nesle şu ana dek transfer edilen paranın "buzdağının sadece görünen ucu" olduğu bilgisi verilirken, "Önümüzdeki 20 ila 30 yıl boyunca bugünkü milyarderlerin 1000'den fazlası mirasçılarına muhtemelen 5.2 trilyon dolardan daha fazla para aktaracak. Bunu nasıl mı hesaplıyoruz? Bugün 70 yaşın üzerinde olan 1023 milyarderin servetlerini toplayarak" ifadeleri kullanıldı.

HANGİ KITADA HANGİ KAMP NE KADAR KAZANDI?

UBS raporuna göre nisan öncesindeki 12 ayda, Asya-Pasifik bölgesindeki "mirasyediler" 2 milyar dolar, girişimciler ise 1.6 milyar dolar kazandı. Amerika kıtasında ise bu sürede miras yoluyla milyarder olan serveti 2.2 milyar dolar, girişimcilerin ise 1.5 milyar dolar olarak ölçüldü. Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'da ise bu oran 4.4 milyar dolara karşılık 2.2 milyar dolar olarak verildi.

ROPLAM MİLYARDER SAYISI YÜZDE 7, SERVET YÜZDE 9 ARTTI

UBS raporunda, Nisan 2022-Nisan 2023 döneminde dünya çapındaki toplam milyarder sayısının yüzde 7 artışla 2 bin 544'e yükseldiği, bu kişilerin toplam servetinin ise yüzde 9 artışla 12 trilyon dolara çıktığı da belirtildi.

'HAYIRSEVERLİK MODELLERİ DE DEĞİŞECEK'

İsviçre bankası, yeni nesil genç milyarderlerin dedeleri kadar bağış yapmasının beklenmediğine de dikkat çekti. Rapora göre, ilk nesil milyarderlerin üçte ikisi hayırseverlikle ilgilenirken, onların torunlarının üçte birinden azı bağış yapmayı öncelikleri arasında görüyor. Cavalli, "Geçmiştekiler kendilerinin şahsen yakın hissettiği veya tutku duyduğu meselelerde çek yazmalarıyla bilinirdi" derken, "mirasyedilerin" ise klasik hayırseverlikten hoşlanmadığını söyledi.

DÜNYANIN SERVET VERGİSİNİ TARTIŞTIĞI BİR DÖNEMDE

Raporu haberleştiren İngiliz gazetesi The Guardian, dünya çapında birçok ülkede zenginlere daha yüksek vergi getirilmesinin ve barınma krizi ile mücadele eden ailelere bu şekilde destek olunmasının tartışıldığını hatırlattı. Öte yandan, İngiltere Maliye Bakanı Jeremy Hunt geçen hafta yaptığı açıklamada, Muhafazakâr Parti'den bazılarının kendisine, miras vergisini azaltması için baskı yaptığını açıklamıştı. Hunt, değeri 325 bin sterlinin üzerindeki mülkler için yüzde 40 oranında ödeme öngören ve ülkenin sadece en zengin yüzde 4'lük kesimini etkileyen miras vergisini değiştirmemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar