İtalyan Yüksek Mahkemesi: Torunlar büyükanne ve büyükbabaları görmek zorunda değil

İtalyan Yüksek Mahkemesi: Torunlar büyükanne ve büyükbabaları görmek zorunda değil
Yayınlanma:
A+ A-
İtalya'da yıllar önce yaşanan bir aile kavgası, aile hukuku alanında tartışmalı bir içtihata yol açtı. Yüksek Mahkeme'nin verdiği bir kararda, "12 yaşını doldurmuş çocukların büyükanne ve büyükbabalarını görmek zorunda olmadığına" hükmedildi.

Artı Gerçek - İtalya'da Yüksek Mahkeme, bir alt mahkemenin çocukları büyükanne ve büyükbabalarının yanında kalmaya zorlayan kararını bozarak, çocukların istemedikleri takdirde büyükanne ve büyükbabalarını görmek zorunda olmadıklarına karar verdi. Karar, iki çocuklu bir çiftin mahkeme kararına itirazı sonucunda alındı.

AİLE KAVGASI İÇTİHAT OLUŞTURDU

Dava, Milano'da yaşanan bir aile kavgası sonucu, "ebeveynleri engellediği için" torunlarını göremediklerini iddia eden bir büyükanne ve büyükbabanın mahkemeye başvurmasıyla yıllar önce başladı. 2019'da hem çocuk mahkemesinde açılan davayı hem de temyiz sürecini kazanan büyükanne ve büyükbabanın bir sosyal hizmetler uzmanı huzurunda torunlarıyla görüşmesine hükmedilmişti.

Mahkeme, o tarihte çocukların aile üyeleriyle görüşmekten mahrum bırakılmasının yaratacağı psikolojik etki konusunda uyarmış ancak anne ve baba "çocukların görüşmelerden hoşnut olmadığını ve aile içi huzursuzluklarla muhatap olduklarını" ileri sürerek, kararın bozulması için Yüksek Mahkeme'ye başvurmuştu.

'ÇOCUKLAR İSTEMEDİKLERİ İLİŞKİLERE ZORLANAMAZ'

Yüksek Mahkeme davaya ilişkin kararında, iki çocuğun "nesiller arasındaki iletişimden faydalanacağına şüphe olmadığını" ancak çocukların isteklerinin göz önünde bulundurulması gerektiğini belirtti. Mahkeme, 12 yaşını dolduran çocukların muhakeme yetenekleri yerinde olduğu için istemedikleri ilişkilere zorlanamayacağına hükmetti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar