Japon bakan, Moon Tarikatı'yla bağlantısı yüzünden istifa etti

Japon bakan, Moon Tarikatı'yla bağlantısı yüzünden istifa etti
Yayınlanma:
A+ A-
Japonya'da eski başbakan Şinzo Abe'nin suikasti sonrasında ülkede başlayan Moon Tarikatı tartışması şu ana kadarki en yüksek profilli istifaya yol açtı. Ekonomik Canlanmadan Sorumlu Devlet Bakanı tarikatla bağı nedeniyle istifasını açıkladı.

Artı Gerçek - Japonya'da Ekonomik Canlanmadan Sorumlu Devlet Bakanı Yamagiwa Daişiro, tartışmalı "Moon Tarikatı" ilişkilerini yeterince açıklamadığı gerekçesiyle giderek artan eleştiriler üzerine istifa kararı aldı.

Japonya'da "Birleştirme Kilisesi" (FFWPU) adını alan Moon Tarikatı ile bağlantısı eski Başbakan Şinzo Abe'nin suiakaste uğramasına neden olmuş, annesinin tüm ekonomik varlığını kiliseye vererek iflas etmesine öfkeli olan biri Abe'yi ev yapımı silahla miting sırasında öldürmüştü.

Abe'nin ölümü sonrası ülkede başlayan Moon Tarikatı tartışmalarından şu an kadar olumsuz etkilenen en üst düzeydeki yetkili olan Yamagiwa aynı zamanda Kişida kabinesinde istifa eden ilk isim oldu.

Bakan Yamagiwa, Moon Tarikatı'na başkanlık eden Hak Ja Han ile 2019'da fotoğraf çektirdiğini itiraf etmişti. Kiliseyle bağlantısı saptanan ve kamuoyunun kendisine yönelttiği sorulara şüpheli cevaplar veren Bakan Yamagiwa "hükümete yönelik sorun oluşturma niyeti taşımadığını" dile getirerek istifasını açıkladı.

Başbakan ve Liberal Demokrat Parti (LDP) Genel Başkanı Kişida ise Yamagiwa'nın yerine görevlendirilecek yeni bakanın hafta içinde görevine başlayacağını söyledi.

LDP MİLLETVEKİLLERİNİN YAKLAŞIK YARISININ TARİKATLA BAĞI ORTAYA ÇIKMIŞTI

İktidardaki Liberal Demokrat Parti (LDP) içinde yapılan siyaset-kilise soruşturmasında 179 milletvekilinin, FFWPU ve yakın kuruluşlarla ilişkisinin bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Moon Tarikatı kendisini mesih ilan eden Sun Myung Moon tarafından 1954'te Güney Kore'de kuruldu.

Yaptığı toplu evliliklerle bilinen tarikat aynı zamanda komünizm karşıtlığı ile tanınıyordu.

Şinzo Abe'nin öldürülmesi sonrasında LDP ve tarikat arasında derin bir bağ olduğu yapılan soruşturmada ortaya konmuştu. Eleştirmenlere göre Moon tarikatı Japonya'daki siyasilerle daha fazla takipçi ve meşruiyet kazanmak için yıllar içinde ilişkiler kurdu. Japon siyasetçiler de karşılığında tarikatla bağlantılı kişilerin kampanyalarına yardım etmesinden faydalandı.

LDP çok sayıda milletvekilinin tarikatla bağlantısı olduğunu kabul etse de partiyle arasında organizasyonel bir bağ olmadığını savunuyor. Başbakan Kişida geçen hafta kiliseye yönelik bir soruşturma talimatı da vermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar