Japonya'da tayfuna rağmen Abe'nin milyon dolarlık cenaze merasimi protesto edildi

Japonya'da tayfuna rağmen Abe'nin milyon dolarlık cenaze merasimi protesto edildi
Yayınlanma:
Güncelleme: 20 Eylül 2022 15:10
A+ A-
Muhalefet milletvekillerinin de aralarında olduğu binlerce kişi hükümetin, eski Başbakan Şinzo Abe için planlanan milyonlarca dolar tutacak devlet törenini iptal etmesini istedi.

Japonya'da milyonlarca kişinin tahliyesine neden olan şiddetli Nanmadol Tayfunu'un getirdiği sağanak yağış ve sert rüzgara rağmen başkent Tokyo'daki Yoyogi Park'ta binlerce kişi eylem yaptı.

Organizatörlere göre, suikast sonucu öldürülen eski Başbakan Şinzo Abe için planlanan milyonlarca dolarlık devlet töreninden hükümetin vaz geçmesi talebiyle yapılan eyleme yaklaşık 13 bin kişi katıldı.

"Devlet Törenine Hayır" pankartları taşıyan eylemciler park çevresindeki sokaklarda yürüdü. Eyleme muhalefetteki Japonya Komünist Partisi ve Japonya Anayasal Demokrat Partisi'nden milletvekilleri ayrıca feminist yazar Keiko Ochiai de katılarak destek verdi.

CENAZE TÖRENİNİN 12 MİLYON DOLAR TUTACAĞI AÇIKLANMIŞTI 

Temmuz ayında konuşma yaptığı sırada ev yapımı silah taşıyan saldırgan tarafından öldürülen Abe'nin cenazesi için hükümetin 12 milyon dolarlık (660 milyon yen) cenaze töreni yapacağı açıklanmıştı. 

Asahi Shimbun'un haberine göre eylemciler başkentte 27 Eylül'de yapılması planlanan devlet törenine karşı olmalarının sebepleri arasında vergilerinin boşa harcanmasının yanı sıra Abe'nin ölümüne de neden olan Birleşme Kilisesi ile ilişkisi olduğu iddialarının da yer aldığını söyledi. 

NANMADOL TAYFUNUNDA 4 KİŞİ ÖLDÜ

Diğer yandan Japonya'da özellikle ülkenin güneyinde etkili olan Nanmadol tayfunu sel ve heyelana yol açtı. 

Şiddetini kademeli olarak kaybeden ve afet uyarı sisteminden en yüksek seviye olan 5'ten seviye 4'e düşürülen tayfun nedeniyle ülke genelinde 4 kişi öldü, bazıları ciddi olamak üzere 100'den fazla kişi de yaralandı.

On binlerce eve ise elektrik verilemedi. Tayfun en fazla zararı ise Miyazaki eyaletinde verdi.  

Bölgede tahliye uyarıları hafta sonu 4,2 milyon hane ve yaklaşık 9 milyona kişiye genişletilmişti.

İlgili Haberler