'Kahramanımız çok hızlı davrandı'

'Kahramanımız çok hızlı davrandı'
Norveç'te camide saldırganı durduran 65 yaşındaki Muhammed Refik'e övgü

Norveç'in başkenti Oslo yakınlarındaki Al-Noor Camii'ne Cumartesi günü düzenlenen silahlı saldırının sadece bir kişinin yaralanmasıyla atlatılması, 65 yaşındaki Muhammed Refik'in saldırganı durdurması nedeniyle olduğu ortaya çıktı.

BBC'ye konuşan görgü tanıklarından Irfan Mushtaq "Adam kapıdan içeri girdiğinde kahramanımız çok hızlı davrandı. Oturmuş Kuran okuyordu. Ayağa kalkıp teröristin üzerine doğru ilerlemeye başladı. O sırada terörist ateş açmaya devam ediyordu. Muhammed, müdahale edip silahın yere düşmesini sağladı" dedi.

BBC'de yer alan haberde Muhammed Refik, saldırganın yan kapıdan camiye girdiğini ve girer girmez ateş açmaya başladığını belirtti. Saldırgana sol tarafından sarıldığını ve onu yere düşürdüğünü anlatan Refik, daha sonra aralarında bir boğuşma yaşandığını da anlattı. 

Üzerinde kurşun geçirmez yelek olduğu belirtilen saldırganın, caminin cam yan kapısını kırarak içeriye girdiği ve ateş açmaya başladığı belirtilmişti. 21 yaşındaki saldırgan Philip Manshaus olay sonrası gözaltına alınmıştı. 

Norveç basını, saldırganın sosyal medya paylaşımlarının ABD'nin El Paso kentinde ve Yeni Zelanda'nın Christchurch kentinde düzenlenen silahlı saldırılardan etkilenip ilham aldığının anlaşıldığını yazıyor. 

Öne Çıkanlar