Kaliforniya'da iki noktada silahlı saldırı: Yedi kişi öldürüldü

Kaliforniya'da iki noktada silahlı saldırı: Yedi kişi öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir hafta içinde ikinci kez kitlesel silahlı saldırı yapıldı. Half Moon Bay kentindeki iki noktadaki saldırıda Çinli tarım işçilerinden oluşan yedi kişi öldürüldü. 65 yaşındaki Zhao Chunli adlı saldırgan yakalandı.

Artı Gerçek - ABD'nin Kaliforniya eyaletinde bir hafta içinde ikinci kez kitlesel silahlı saldırı yaşandı. İki gün önce Los Angeles'a bağlı Monterey Park'taki bir dans salonunda 11 kişinin silahlı saldırıda öldürülmesinin ardından bu kez San Fransisco kentine 50 km uzaklıktaki Half Moon Bay adlı kıyı şehrinde iki ayrı noktada yapılan silahlı saldırıda yedi kişi öldürüldü.

67 yaşındaki Asya kökenli saldırgan Zhao Chunli saldırıdan iki saat sonra sonra bir otoparkta polis tarafından yakalandı. Chunli'nin saldırıyı neden yaptığı araştırılıyor.

Saldırıda yaralanan bir kişinin hastanede tedavi altında olduğu ve durumunun ciddi olduğu da açıklandı. İki ayrı saldırıda toplam beş kişinin yaralandığı duyuruldu.

ÖNCE BİR MANTAR ÇİFTLİĞİNDEKİ ARDINDAN BİR SERADAKİ KİŞİLERİ ÖLDÜRDÜ

Saldırgan önce yerel saatle 14.22'de bir mantar çiftliğinde dört kişiyi öldürdü. Ardından bir seraya giderek burada üç kişiyi daha silahla öldürdü. San Mateo İlçesi Şerifi Christina Corpus düzenlediği basın toplantısında saldırganının aracıyla yerel polis karakolunun otoparkına geldiği sırada yakalanarak gözaltına alındığını söyledi. Üzerinden yarı otomatik tabanca çıkan Chunli'nin "polisle işbirliği yaptığı" da açıklandı. Şerif ayrıca saldırı sırasında etrafta çocukların da olduğunu ve saldırıya şahit olduğunu da söyledi.

ÖLENLER ÇİNLİ TARIM İŞÇİLERİ

Half Moon Bay Kent Konseyi üyesi Debbie Ruddock NBC televizyonuna yaptığı açıklamada ölenlerin Çinli tarım işçileri olduğunu söyledi. İlçe Denetleme Kurulu Başkanı Dave Pine ise saldırgan Chunli'yi "hoşnutsuz bir işçi" olarak nitelendirdi. Pine "Half Moon Bay'de bugün yaşanan trajediden midemiz bulandı. Silahlı şiddet belası ne yazık ki evimizi vurdu. Monterey Park'taki korkunç silahlı saldırıda ölenler için yas tutacak vaktimiz bile olmadı. Silahlı şiddet durmalı" dedi.

YILIN İLK 21 GÜNÜNDE 38 SİLAHLI SALDIRI

Eyalete bağlı Los Angeles kentinde hafta sonunda binlerce kişinin katıldığı, Ay takvimine dayalı Çinn Yeni Yılı kutlamaları sırasında düzenlenen silahlı saldırıda 11 kişi ölmüştü. O saldırıda da ölenlerin çoğu Asyalı Amerikalılardan oluşuyordu. Saldırgan da 72 yaşındaki Asyalı Amerikalı Huu Can Tran'dı. Tran'ın etrafını polislerin çevirmesi sonucu intihar ettiği duyurulmuştu. Silah Şiddeti Arşivi'ne göre yılın ilk 21 gününde ABD'de 38 silahlı saldırı meydana geldi ve bu olaylarda çok sayıda kişi öldü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar