Kanada Katolik Kilisesi cinsel istismar nedeniyle 76 milyon dolar tazminat ödeyecek

Kanada Katolik Kilisesi cinsel istismar nedeniyle 76 milyon dolar tazminat ödeyecek
Kanada Katolik Kilisesi'nde 1940'lara kadar giden cinsel istimara ilişkin davada 292 kişiye tazminat ödenmesi kararı çıktı. Kilise, 40 bin dolardan 700 bin dolara kadar değişen tutarlarda tazminat ödeyecek.

Artı Gerçek - Kanada Katolik Kilisesi, 1940 yılına kadar uzanan cinsel istismar davalarının mağdurlarına 104 milyon Kanada Doları (2.48 milyar Türk Lirası) ödeme yapılacağını duyurdu.

Katolik Kilisesi'ne bağlı St. Johns Başpiskoposluğu, 2020'de Newfoundland ve Labrador eyaletindeki Mount Cashel Yetimhanesi'nde yaşanan istismarın sorumlusu olarak belirlenmişti.

euronews Türkçe'nin aktardığına göre Kanada Mahkemesi'nde yıllardır görülen davada, olayların 1940 yılına kadar uzandığı, toplam 292 kişinin mağdur olduğu, rahiplerin ve kilise görevlilerinin ülke tarihinin en büyük cinsel istismar skandalında yer aldığı saptandı. Mahkeme, Katolik Kilisesi'nden davacı olan öğrencilerin, yıllar içinde cinsel, fiziksel ve psikolojik şiddete maruz kaldığına hükmetti.

İngiltere menşeli denetim şirketi EY (Ernst & Young), mahkemenin kararıyla üçüncü taraf olarak atandı. Şirket çalışanlarının mağduriyet belirlemede ve tazminat dağıtımında rol alması bekleniyor.

2021'de iflas başvurusunda bulunan St. Johns Başpiskoposluğu, ilk belirlemelere göre mağdurlara 40 bin dolardan 700 bin dolara kadar değişen tutarda, mağduriyetin ölçüsüne göre ödeme yapacak.

Kilise, mahkemenin belirlediği yüklü miktarda tazminatı ödeyebilmek için Newfoundland ve Labrador eyaletindeki varlıklarının önemli bir bölümünü satışa çıkarırken, şu ana kadar yapmış olduğu devir teslimden 40 milyon dolarlık gelir elde ettiği düşünülüyor.

Kilisenin devrini gerçekleştirdiği mülkleri arasında 19. yüzyıldan kalma Roma Katolik Kilisesi ve St. John Baptist Bazilikası gibi mekanlar da vardı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar