'Kara para aklama'dan hüküm giyen Cemal Kaşıkçı'nın avukatı serbest bırakıldı

'Kara para aklama'dan hüküm giyen Cemal Kaşıkçı'nın avukatı serbest bırakıldı
Yayınlanma:
Güncelleme: 13 Ağustos 2022 23:56
A+ A-
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın bir dönem avukatlığını yapan ABD vatandaşı Asim Ghafoor, 'kara para aklama' suçundan hüküm giydiği BAE'de serbest bırakıldı.

Birleşik Arap Emirlikleri'nde 'kara para aklama' suçundan hüküm giyen Asim Ghafoor, para cezasını ödeyerek serbest kaldı. Ghafoor, bir dönem Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu'nda öldürülen Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın avukatlığını da yapmıştı.

Gazete Duvar’ın aktardığı habere göre; Ghafoor’un avukatı Faisal Gill, para cezası ödendikten sonra müvekkilinin serbest bırakıldığını, ABD Büyükelçiliği'nin de bu süreçte yardımcı olduğunu belirtti.

Çarşamba günü, BAE’deki bir mahkeme, Ghafoor hakkındaki gıyabi mahkumiyetini onaylamış ve para cezası ödemesine karar vermişti. Ghafoor’un mayıs ayında verilen üç yıllık hapis cezası da iptal edilmişti.

Ayrıca, "ülke üzerinden yasa dışı olarak taşındığı" iddia edilen 4,9 milyon dolara da el konulduğu belirtildi.

BAE yetkilileri, Ghafoor aleyhindeki davanın kesinlikle mali suçlarla ilgili olduğunu belirtseler de Ghafoor’un Kaşıkçı ile olan bağlantılarından dolayı tutuklamanın siyasi olabileceği de düşünülüyor.

Öne Çıkanlar