Karabağ'daki patlamada ölenlerin sayısı 68'e yükseldi

Karabağ'daki patlamada ölenlerin sayısı 68'e yükseldi
Karabağ'daki bir benzin depolama istasyonunda meydana gelen patlamada ölenlerin sayısı 68'e yükseldi. Kayıp 105 kişinin akıbeti ise hâlen belirsiz. Öte yandan, bölgeden Ermenistan'a kaçan Ermenilerin sayısı 47 bini aşmış durumda.

Artı Gerçek - Karabağ'da, Hankendi-Askeran yolu yakınlarında bir benzin depolama alanında meydana gelen patlama ve sonrasında çıkan yangında ölenlerin sayısı 68'e yükseldi. Ermenistan'ın resmi haber ajansı Armenpress'in haberine göre, Adli Tıp Kurumu, ölenlerden 21'inin kimliğinin tespit edildiğini açıkladı. Öte yandan patlamadan etkilendiği düşünülen 105 kişinin akıbeti hâlen bilinmiyor. Hastanelerde tedavi gören 290 yaralıdan 168'i Ermenistan'daki hastane ve yanık tedavi merkezlerine nakledildi.

ERMENİSTAN AMBULANS HELİKOPTER VE SAĞLIK EKİBİ GÖNDERMİŞTİ

Ermenistan radyosu, yaralananları nakletmek üzere bir sağlık ekibinin ambulans helikopterle bölgeye hareket ettiğini duyurmuştu. Sağlık Bakanlığı, helikopterin gerekli ilaç ve tıbbi malzemeleri taşıdığını ve Stepanakert merkez hastanesinin yaralıların nakli için hazırlandığını açıklamıştı. Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakanlığı ise, benzin depolama alanında çıkan yangının Azerbaycanlı itfaiyeciler tarafından söndürüldüğünü açıklamıştı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Müşaviri Hikmet Hacıyev de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, yaşanan olaydan zarar gören bölgenin Ermeni ahalisine yardım için Azerbaycan'ın tüm imkanlarını seferber ettiğini duyurmuştu. Hacıyev, Ağdam, Sabirabad ve Saatlı hastanelerinin yaralıların kabulü ve tedavisi için sağlık personeliyle takviye edildiğini belirtmişti.

DAĞLIK KARABAĞ'DAN KAÇAN ERMENİLERİN SAYISI 47 BİNİ AŞTI

Diğer yandan, Ermenistan hükümeti 47 binden fazla Dağlık Karabağ sakininin Ermenistan'a kaçtığını açıkladı. Moskova, Dağlık Karabağ'daki Rus barış gücü askerlerinin tahliyeye yardımcı olduğunu dile getirdi. ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller ise, Dışişleri Bakanı Antony Blinken'ın düm Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev'den "Azerbaycan'ın Dağlık Karabağ'da daha fazla çatışmadan kaçınması ve insani yardıma erişim sağlaması gerektiğini vurgulamasını" istediğini söyledi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar