Katar, 'Mavi Vatan'da sondaj başlattı

Katar, 'Mavi Vatan'da sondaj başlattı
Katar, Rum yönetimiyle yaptığı anlaşma gereğince Türikye'nin 'Mavi Vatan' diye tanımladığı alandaki 10'uncu parselde sondaj çalışmalarına başladı.

Katar Petrolleri ve Exxon Mobil, Kıbrıs Rum Yönetimi ile yaptığı anlaşma kapsamında '10. parsel' olarak tanımlanan alanda sondaj çalışmalarını başlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aralık ayının ilk haftasında 'kardeş ülke' diye tanımladığı Katar ziyaretinin hemen ardından Katar ve Exxon, Türkiye'nin kıta sahanlığı saydığı bölgede doğal gaz arama ve üretim paylaşımı anlaşması yapmıştı. 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi, tek taraflı ilan ettiği ihtilaflı 5. parseldeki hidrokarbon arama lisansına ilişkin ExxonMobil ve Katar Petrolleri ortaklığı ile ‘Arama ve Üretim Paylaşımı Sözleşmesi’ imzaladı. Katar ve Rum Kesimi arasında imzalar atılmadan önce Ankara; hiçbir yabancı ülkenin, şirketin ya da geminin deniz yetki alanlarında izinsiz hidrokarbon arama faaliyetlerinde bulunmasına izin vermeyecekleri şeklinde uyarıda bulunmuştu. Ancak Karar gazetesinde yer alan habere göre, bugün Katar, 'Mavi Vatan'da 10'uncu parselde sondaj çalışmalarını başlattı.

ANKARA'DAN ÜÇLÜ İMZAYA TEPKİ GELMEDİ

Anlaşmaya dair haberlerin yayımlanması üzerine ''Türkiye, deniz yetki alanlarımızda izinsiz arama faaliyetlerine asla fırsat vermeyecek'' açıklaması yapan Ankara'nın, şu ana dek üçlü imzaya tepki açıklaması yapmamasıyla dikkat çekti.

TÜMAMİRAL GÜRDENİZ 'SAHADA CEVAP VERİLMELİ' DEMİŞTİ

KKTC Dışişleri ''Seyirci kalmamız mümkün değil. Ana vatan ile bölgedeki hak ve çıkarlarımızı kararlılıkla muhafaza etmeyi sürdüreceğiz'' açıklamasında bulunmuştu ve ardından Emekli Tümamiral Cem Gürdeniz ise söz konusu alanın Türkiye kıta sahanlığı sınırlarını ihlal ettiğini vurgulayarak, ''Bu hamleye sahada cevap verilmeli. Sismik ve sondaj gemilerimiz bugün için var'' ifadelerini kullanmıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, Katar’da sondaj çalışmasının gündeme geldiğine değinirken, ''Tabii hatırlatma yaptık. Üzüntümüzü de belirttik. Temenni ederim ki bunu aşarlar" demişti.

Öte yandan Katar Akdeniz’de doğal gaz aramak için Kıbrıs Rum Kesimi ile işbirliğini resmileşmesi ardından, Ankara, Güney Kıbrıs’ta '10. parsel' olarak isimlendirilen alanın bir bölümünün Türkiye’nin kıta sahanlığına dahil olduğu belirtmişti. Buna rağmen Katar Petrolleri Ortaklığı, ABD merkezli ExxonMobil şirketi ve Güney Kıbrıs arasında doğal gaz arama ve üretim paylaşımı anlaşması imzalandı. Anlaşma çerçevesinde Katar Petrolleri Ortaklığı yüzde 40, ExxonMobil yüzde 60 pay sahibi olacak. Operatörlük de Exxon’a ait olacak.

Öne Çıkanlar