'Katar'ın arabuluculuğunda İsrail-Hamas anlaşmasına varılmasının son aşamalarındayız'

'Katar'ın arabuluculuğunda İsrail-Hamas anlaşmasına varılmasının son aşamalarındayız'
Yayınlanma:
A+ A-
Reuters'e konuşan müzakerelerle ilgili bilgili kaynağa göre anlaşmaya varmaya bugüne değinki en en yakın noktaya gelindi.

Artı Gerçek - Katar'ın arabuluculuğunda ABD-İsrail-Hamas müzakereleri hakkında bilgili kaynak, gelinen noktada, anlaşma taslağının İsrail ile Hamas'ın çatışmaları birden fazla gün durdurması, Hamas'ın yaklaşık 50 sivil rehineyi serbest bırakması, İsrail cezaevlerindeki Filistinli kadın ve çocukların serbest bırakılmasını içerdiğini söyledi.

İLK ESİR TAKASI

Olası anlaşma, savaşın başladığı 7 Ekim'den beri en büyük rehine tahliyesi ve ilk esir takası olacak. İsrail yetkililere göre Hamas, 7 Ekim saldırısında yaklaşık 240 kişiyi rehin aldı ve 1200 kişiyi öldürdü.

İSRAİL KETUM

Olası anlaşmayla ilgili ABD, Katar ve Hamas'tan gelen olumlu açıklamalara rağmen, İsrail, müzakerelerin durumu hakkında yorum yapmaktan genel olarak kaçındı. Son olarak İsrail'in Kanal 12 televizyonu, kimliği açıklanmayan üst düzey bir hükümet kaynağının "anlaşmaya yakın olduklarını" söylediğini aktardı, ancak başka ayrıntı vermedi. (Reuters, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar