Kati Piri açıkladı: Hollanda parlamentosundan Türkiye ile Gümrük Birliği modernizasyonuna Demirtaş ve Kavala şartı

Kati Piri açıkladı: Hollanda parlamentosundan Türkiye ile Gümrük Birliği modernizasyonuna Demirtaş ve Kavala şartı
Hollanda parlamentosu, AB'ninTürkiye’yle Gümrük Birliği güncellemesi yapmasını Kavala ve Demirtaş'ın derhal bırakılması yönündeki AİHM kararlarının uygulanması şartına bağlayan tasarıyı kabul etti.

Artı Gerçek - Hollanda parlamentosu, Avrupa Birliği'nin Türkiye ile Gümrük Birliği anlaşmasının modernizasyonunun, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile iş insanı Osman Kavala'nın derhal serbest bırakılması yönündeki Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararlarının uygulanması şartına bağlanması amaçlı bir kararı kabul etti.

Avrupa Birliği'nin eski Türkiye raportörü Kati Piri ile Hollanda parlamentosunun ilik Süryani vekili İsa Kahraman'ın ortak önergesinde, Demirtaş ve Kavala'nın serbest bırakılmaması halinde Hollanda'nın Gümrük Birliği modernizasyonunun AB'de görüşülmesini bloke etmesi çağrısı yapılıyordu.

Hollanda parlamentosunda vekil olan Piri, haberi X hesabından şu sözlerle duyurdu:

"Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin Osman Kavala ve Selahattin Demirtaş'ın derhal serbest bırakılmasına ilişkin kararları uygulanmadan Türkiye ile gümrük birliği modernizasyonu mümkün değil. Hollanda parlamentosu önergemi AB Konseyi öncesinde kabul etti."

'İNSAN HAKLARI MEDENİYETİMİZİN ÖZÜDÜR'

İsa Kahraman da, oylama öncesi yaptığı paylaşımında "İnsan hakları medeniyetimizin özüdür. Kabineden bunları Türkiye ile gümrük birliği alanında daha fazla işbirliğinin tartışılmaz bir şartı haline getirmesini rica ediyorum" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar