Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Kavala uyarısı: 'Türkiye, İnsan Hakları Sözleşmesi’nde zorluk yaratıyor'

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi'nden Kavala uyarısı: 'Türkiye, İnsan Hakları Sözleşmesi’nde zorluk yaratıyor'
Avrupa Konseyi'nin karar alma organı olan Bakanlar Komitesi'nin, üye ülkelerin AİHM kararlarına dair tutumlarına ilişkin yıllık raporu yayımlandı: "Türkiye, Osman Kavala'nın derhal tahliye edilmesi kararını uygulamayarak belirgin bir zorluk yaratıyor."

Artı Gerçek - Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, Türkiye’nin Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Osman Kavala’nın derhal tahliye edilmesine yönelik kararını uygulamayarak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşme (AİHS) sistemine yönelik belirgin bir zorluk yarattığı uyarısında bulundu.

SADECE RUSYA VE TÜRKİYE ÖRNEKLERİ

euronews Türkçe'nin aktardığı üzere, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi’nin üye ülkelerin AİHM kararlarına yönelik tutumlarına ilişkin yıllık raporu bugün yayımlandı. Raporda, üye ülkelerin AİHM kararlarının uygulanması konusunda önemli ilerleme kaydettiği vurgulanırken, sadece Kavala davasındaki hükme uyulmaması ile Rusya’nın üyelikten çıkmadan önce verilen kararların uygulanmamasına ilişkin endişeler dile getirildi.

'AİHM KARARLARININ UYGULANMASI ZORUNLU'

Raporda, AİHS sisteminin ve bir bütün olarak Avrupa Konseyi’nin güvenilirliği açısından, tüm üye devletlerin AİHM kararlarını uygulama yükümlülüklerini yerine getirmelerinin zorunlu olduğu vurgulandı.

'KAVALA İÇİN ÇALIŞMALAR SÜRECEK'

Tüm çabalara ve çağrılara rağmen Kavala’nın tutukluluğunun devam ettiği hatırlatılan raporda, Bakanlar Komitesi’nin üye ülkelerin AİHS’ne saygı göstermesi için çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceği vurgulandı.

Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi, AİHM’in ilgili dairesinin 10 Aralık 2019’da verdiği ihlal kararı ve Kavala’nın derhal serbest bırakılmasına ilişkin hükmü yerine getirmediği gerekçesiyle 2022’de Türkiye aleyhine “ihlal süreci” başlatmıştı. (euronews Türkçe)

Öne Çıkanlar