CHP'li Utku Çakırözer'den Kavala, Atalay ve Kahraman'a bayram ziyareti: AYM'ye çağrı

CHP'li Utku Çakırözer'den Kavala, Atalay ve Kahraman'a bayram ziyareti: AYM'ye  çağrı
CHP Eskişehir Milletvekili Çakırözer, Gezi Davası tutukluları Osman Kavala, Can Atalay ve Tayfun Kahraman’ı Marmara Cezaevi'nde ziyaret etti. Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) çağrı yapan Çakırözer "Bu hukuksuzluğu, adaletsizliği ortadan kaldırmalıdır" dedi.

Artı Gerçek - CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Ramazan Bayramı'nın ikinci gününde Gezi Davası’nda yargılanan Can Atalay, Tayfun Kahraman ve Osman Kavala’yı Marmara Cezaevi’nde ziyaret etti. Çakırözer, İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile gerçekleştirdiği ziyaretin ardından Marmara Cezaevi’nin önünde açıklama yaptı.

Gezi tutuklularının bir bayrama daha ailelerinden, sevdiklerinden ve özgürlüklerinden mahrum girdiklerini belirten Çakırözer, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararlarına dikkat çekerek buna rağmen Osman Kavala 7 yıldır bu cezaevinde tutulduğunu söyledi.

'HİÇBİRİ HAKKINDA SOMUT DELİL YOK'

Çakırözer, şunları söyledi:

Can Atalay milletvekili seçildi, milletvekili seçildiğinde özgürlüğüne kavuşması için Anayasa Mahkemesi’nin birden fazla kararı var ama o kararlara rağmen Can Atalay da Marmara Cezaevi’nde bayrama özgürlüğünden mahrum girmek zorunda bırakıldı. Aynı şekilde Tayfun Kahraman da öyle. Hiçbiri hakkında somut delil yok. Haksız, hukuksuz şekilde cezaevinde tutuluyorlar.

AYM'YE ÇAĞRI: BU HUKUKSUZLUĞU BİTİRİN

Bu insanların Anayasa Mahkemesi’nde davaları bekliyor. Anayasa Mahkemesi bir an önce bu davayı sonuçlandırmalı ve Türkiye’nin bu ayıbını, bu hukuksuzluğu, adaletsizliği ortadan kaldırmalıdır. Gezi olaylarından suç çıkarma girişimlerine, bunun sonucu olarak insanların masum olmalarına rağmen adaletsizce cezaevinde tutulmasına AYM’nin artık dur demesi gerekiyor.

Osman Kavala 7 yıldır, Tayfun Kahraman, Can Atalay 2 yıldır Marmara Cezaevi’nde. Aynı şekilde Mine Özerden, Çiğdem Mater 2 yıldır Bakırköy Cezaevi’nde. Bir bayram gününde daha bu insanların haksız yere sevdiklerinden ayrı bırakılmaları büyük bir hukuksuzluktur. Anayasa Mahkemesi, biran önce önünde bekleyen Gezi davası dosyasına bakarak insanların burada çürümesine engel olmalıdır. Bu adaletsizliği artık bitirmelidir." (ANKA)

Öne Çıkanlar