Kerala'da Nipah virüsü salgını: Yedi köy koruma bölgesi ilan edildi

Kerala'da Nipah virüsü salgını: Yedi köy koruma bölgesi ilan edildi
Yayınlanma:
A+ A-
Hindistan'ın Kerala eyaletinde iki kişinin Nipah virüsü kaynaklı ölümü, iki kişinin de virüsten hastalanmasının ardından salgın önlemlerini hayata geçirdi. Eyaletteki yedi köy koruma bölgesi ilan edildi, okul, banka ve diğer kurumlar kapatıldı.

Artı Gerçek - Hindistan'ın güneydeki Kerala eyaletinde yetkililer, nadir görülen ve beyne zarar veren Nipah virüsünden iki ölüm kaydedilmesinin ardından bazı okulları ve işyerlerini kapattı ve yediden fazla köyü koruma bölgesi ilan etti. Kerala Sağlık Bakanlığı'ndan bir yetkili, bir yetişkin ve bir çocuğun hala enfekte olduğunu ve hastanede yattığını ayrıca şu ana kadar 130'dan fazla kişiye Nipah virüsü testi yapıldığını açıkladı. Bu ay Nipah virüsü kaynaklı bir kişi ölmüş, 30 Ağustos'ta da bir başka ölüm daha meydana gelmişti. Aynı aileden biri çocuk olmak üzere iki kişi daha virüse yakalanarak hastaneye kaldırılmıştı.

BANKALAR VE DİĞER KURUMLAR KAPATILDI

Yetkililer Kozhikode bölgesinin yedi köyünde kontrol bölgeleri ilan ederek okulları, bankaları ve diğer kurumları kapattı. Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin verilmesini istemeyen bir yetkili, Ulusal Viroloji Enstitüsü de dahil olmak üzere federal hükümetten üç ekibin daha ileri testler için Çarşamba günü Kerala'ya gelmesinin planlandığını söyledi.

2018'DEN BERİ KERALA'DAKİ DÖRDÜNCÜ SALGIN

Bu, 2018'den bu yana Kerala'da görülen dördüncü Nipah virüsü salgınıdır. İlk ve en kötü salgın 26 yaşında bir erkeğin ateş ve öksürük şikayetiyle hastaneye gitmesiyle başlamış ve Nipah teşhisi konulmadan önce aile üyelerine ve diğer hastalara yayılmıştır. O dönemde enfekte olan 23 kişiden 21'i öldü. 2019 ve 2021 yıllarında Nipah virüsü eyalette iki can daha almıştı. Mayıs ayında yayınlanan bir Reuters araştırması, Kerala'nın bazı bölgelerinin yarasa virüsü salgınları açısından küresel olarak en fazla risk altında olan yerler arasında olduğunu ortaya koymuştu. Yoğun ormansızlaşma ve kentleşme, insanların ve vahşi hayvanlarla temasını kolaylaştıran etmenlerden.

NİPAH VİRÜSÜ NEDİR?

Beyne zarar veren ölümcül Nipah virüsü ilk kez 1999 yılında Malezya ve Singapur'da domuz çiftçilerini ve domuzlarla yakın temas halinde olan diğer kişileri etkileyen bir hastalık salgını sırasında tespit edilmişti. Domuzlarda ciddi solunum yolları hastalığına ve insanlarda ensefalitik hastalıklara yol açan bir salgından sonra zoonotik bir patojen olarak tanımlanan bir RNA virüsü olup Paramyxovidae ailesinin bir parçasıdır. İnsanlarda Nipah virüsü enfeksiyonu, asemptomatik enfeksiyondan akut solunum yolu enfeksiyonuna ve ölümcül ensefalite kadar çeşitli klinik tablolara neden olur. Virüs , insanlara hayvanlardan (yarasalar, domuzlar) ve ayrıca doğrudan insandan insana bulaşabilir. İnsanlar ya da hayvanlar için herhangi bir tedavi ya da aşı mevcut değildir. İnsanlar için birincil tedavi destekleyici bakımdır. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar