Putin'den Kerç Köprüsü saldırısına misilleme: Ukrayna güne saldırılarla başladı

Putin'den Kerç Köprüsü saldırısına misilleme: Ukrayna güne saldırılarla başladı
Yayınlanma:
A+ A-
Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta tansiyon yükseliyor. Kırım'ın ilhakının sembollerinden Kerç Köprüsü'ne düzenlenen saldırının ardından Putin Kiev'i terörizmle suçlarken, Ukrayna'nın bir dizi kenti bu sabaha patlamalarla uyandı.

Artı Gerçek - Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Kırım'ın ilhakının simgelerinden Kerç Köprüsü saldırısında doğrudan Ukrayna Özel Kuvvetleri'ni suçlayarak "terör eylemi" tanımını yapmasının ardından, Ukrayna'nın bir dizi kenti bu sabah saldırıların hedefi oldu. Başkent Kiev'in yanı sıra ülkenin batısındaki Lviv, Ternopol ve Khmelnistskiy kentlerinden saldırı haberleri geldi.

'KİEV'DE BEŞ KİŞİ ÖLDÜ'

Kiev Belediye Başkanı Vitali Kliçko başkentin merkezindeKİ Şevçenskivskyi bölgesinde bu sabah birden fazla patlama meydana geldiğini duyururken, polis açıklamasına göre en az 10 kişi öldü, 60 kişi yaralandı. AP ajansı, patlamaların füze saldırıları nedeniyle yaşandığı bilgisini geçti.

'TERÖRİSTLERLE MUHATABIZ'

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rusya'nın ülke çapındaki enerji altyapısını hedef aldığını, ikinci hedefin ise halk olduğunu söyledi. Rusya'nın saldırıları en fazla hasarı verecek şekilde zamanladığını savunan Zelenskiy, "Zorlu bir sabah. Teröristlerle muhatabız" dedi.

'ROKETLERDEN BİRİ ZELENSKİY'NİN OFİSİNİN YAKINLARINA DÜŞTÜ'

Ukrayna İçişleri Bakanlığı Danışmanı Anton Gerashchenko Twitter'dan yaptığı açıklamada, Kiev'e atılan roketlerden birinin Vladimirskaya Caddesi'ndeki Mikhail Grushevsky anıtının yakınına düştüğünü söyledi. Vladimirskaya Caddesi Ukrayna güvenlik servislerine ev sahipliği yapıyor ve Ukrayna Devlet Başkanı Vlodimir Zelenskiy'nin ofisi de bu bölge yakınlarında bulunuyor.

UKRAYNA SAVUNMA BAKANLIĞI: İNTİKAM ALACAĞIZ

Ukrayna Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamadaysa "Rusya'dan intikam alınacağı" vurgulandı. Bakanlık, ülke çapındaki saldırılarda ölenler olduğunu ve hasar meydana geldiğini belirterek, "Düşman, topraklarımıza getirdiği acı ve ölüm nedeniyle cezalandırılacak! İntikamımızı alacağız" ifadeleri kullanıldı.

'FÜZELERLE KONUŞAN BİR TERÖRİST'

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dimitro Kuleba da Twitter hesabından Putin'e yüklendi. "Rusya Ukrayna çapında çok sayıda füze saldırısı düzenledi" diyen Kuleba, "Putin'in tek taktiği, Ukrayna kentlerine terör uygulamak ama Ukrayna'yı dağıtamayacak. Bu aynı zamanda, onunla barış hakkında konuşmak isteyen tüm tavizkârlara bir yanıt: Putin, füzelerle konuşan bir terörist" ifadelerini kullandı.

ABD'DEN VATANDAŞLARINA: UKRAYNA'YI DERHAL TERK EDİN

ABD’nin Kiev Büyükelçiliği, saldırıların ardından vatandaşlarına "Ukrayna’yı derhal terk edin" çağrısında bulundu. Büyükelçilikten yapılan yazılı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna çapında füze saldırıları gerçekleştirdiği belirtilerek "ABD vatandaşları, bulundukları yerde güvenli bir yere sığınmalı ve güvenli olduğunda mevcut kara ulaşımı seçeneklerini kullanarak derhal Ukrayna'dan ayrılmalıdır" denildi.

ALMANYA'NIN ELÇİLİK BİNASINA FÜZE İSABET ETTİ

Almanya ise füzelerden birinin Kiev büyükelçiliğinin vize bölümüne isabet ettiğini duyurdu.

MOLDOVA: ÜÇ FÜZE HAVA SAHAMIZI İHLAL ETTİ

Öte yandan, Ukrayna'nın güneybatısında bulunan bulunan Moldova, üç seyir füzesinin hava sahasını ihlal ettiğini açıkladı. Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu, "Bu sabah Karadeniz'deki Rus gemilerinden Ukrayna'ya atılan üç seyir füzesi Moldova hava sahasını ihlal etti" dedi. Popescu, Rusya büyükelçisini dışişleri bakanlığına çağırdıklarını söyledi.

Saldırılar, Rusya'nın Kırım'ı ilhakının simgelerinden biri olarak görülen Kerç Köprüsü'nün hafta sonunda bombalı saldırılarla hedef alınması sonrasında düzenledi. Köprüde ağır hasar meydana geldiği belirtilse de, Rusya kısa süre sonra ulaşımın yeniden açıldığını duyurmuştu.

PUTİN ULUSAL GÜVENLİK KONSEYİ'Nİ TOPLAYACAK

Putin, dün gece Kerç Köprüsü saldırısında doğrudan Ukrayna Özel Kuvvetleri'ni suçlayarak "terör eylemi" tanımını yapmıştı. Rusya lideri bugün de, saldırıyla ilgili Ulusal Güvenlik Konseyi'ni topladı.

24 Şubat'ta başlayan savaşın ilk haftalarında panik yaşanan ve Rusya'nın kilit altyapıyı hedef alma amacıyla düzenlediği ancak sivillerin de zarar gördüğü saldırılarına sahne olan Kiev, son aylarda sessizdi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar