Kim Jong un'un gizemli Çin ziyareti

Kim Jong un'un gizemli Çin ziyareti
Yayınlanma:
Güncelleme: 12 Kasım 2019 07:50
A+ A-
Kuzey Kore liderinin Çin'e gittiği doğrulandı. Kim Jong Un, Çin Devlet başkanı ile görüştü

DÜNYA - Dün Çin'in kuzeydoğusundaki Dalian kentindeki havalimanına inen Kuzey Kore havayolu şirketi Air Koryo'ya ait uçakta Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un olduğu iddiaları basına yansımıştı. Bu iddia resmen doğrulandı.  

Çin resmi televizyonu CCTV Çin’in resmi haber ajansı Şinhua Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile Kim'in dün ve bugün görüşmeler gerçekleştirdiğini duyururken, Çin devlet televizyonu da iki liderin Dalian kentinde deniz kenarında birlikte dolaştığını gösteren görüntüleri yayımladı.

Şinhua'nın haberine göre Kim görüşmede, geçtiğimiz haftalarda Güney Kore lideri Moon Jae in ile gerçekleştirdiği zirvede imzalanan deklarasyona bağlı kalacaklarını söyledi. Kim, "ilgili taraflar düşmanca politikalardan ve güvenlik tehditlerinden uzak durdukça ulusun nükleer silahlara sahip olması gerekli olmaz. Nükleer silahlardan arınmaya ulaşılabilir. Umarım ABD ve Kuzey Kore diyalog yoluyla karşılıkla güveni tesis edebilir" dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi de Kore Yarımadası'ndaki durum ve ikili ilişkilerde olumlu ilerlemeden mutlu olduğunu belirtti. (HABER MERKEZİ) 

Öne Çıkanlar