Kongre'nin bazı üyeleri 'rahatsız': Filistin yanlısı protestocuları, terörist izleme ve uçağa binmesi yasaklılar listesine alın

Kongre'nin bazı üyeleri 'rahatsız': Filistin yanlısı protestocuları, terörist izleme ve uçağa binmesi yasaklılar listesine alın
ABD kampüslerinde Filistin Direnişi'ni kırmak için nisan ortasından beri polis baskınlarıyla 1000'den fazla kişi gözaltına alınırken, Kongre'nin 'bağzı' üyelerinden daha da demir yumruk talepler yükseldi.

Artı Gerçek - ABD'de Filistin direnişinin kalesine dönüşen üniversite kampüslerine son 24 saatte düzenlenen polis baskınlarında yüzlerce kişi gözaltına alınırken, Kongre'de tümden demir yumruk indirmenin yolları araştırılıyor.

Alt kanat Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçi çoğunluk sayesinde kabul edilen antisemitizm farkındalık yasa tasarısı, kampüslerde Gazze ile dayanışmayı "antisemitik" olduğu gerekçesiyle bastırmanın taşlarını döşedi. Üst kanat Senato'nun Cumhuriyetçi üyesi Marsha Blackburn, bunu yeterli bulmamış olacak ki, Filistin'i savunan protestolara katılan öğrencilerin "terörist izleme listesine" eklenmesi ve ABD içinde uçmalarının yasaklanması çağrısı yaptı.

'TERÖRİZMİ TEŞVİK EDEN VEYA HAMAS ADINA EYLEME KATILAN'

Senatör Blackburn, X'teki paylaşımında, "Terörizmi teşvik eden veya Hamas adına terörist eylemlere katılan her öğrenci derhal terörist izleme listesine eklenmeli ve [Ulaştırma Güvenliği İdaresi] Uçuş Yasağı Listesi'ne yerleştirilmeli" dedi.

OMAR'DAN ABD'NİN SOYKIRIMA ORTAK OLDUĞU HATIRLATMASI

Temsilciler Meclisi üyesi Ilhan Omar, "delice tehlikeli" diyerek çağrıyı kınadı. Demokrat Parti'nin ilerici kanadının tanınan ismi, bunun "vergi dolarlarımızla soykırım yapmakla suçlanan yabancı bir ülkeyi protesto eden Amerikalıları terörist olarak etiketleyeceğini" söyledi.

'SÖMÜRGECİ ZİHNİYETİN DIŞAVURUMU'

Gazeteci-yazar Esther Iverem de Senatör Blackburn'ün "sömürgeci zihniyetle" konuştuğunu belirtti. Iverem, "Bu, bunun devam edebileceğini, İsrail'in silah namlusuyla sonsuza kadar hüküm sürebileceğini ve yerli halkı sürekli çaresizlik içinde tutabileceğini düşünen tüm insanların sömürgeci zihniyeti" dedi.

ADALET BAKANI'NA 'NEDEN HAREKETE GEÇMİYORSUNUZ' MEKTUBU

Senatör Blackburn, Filistin yanlısı protestocuların federal yetkililer tarafından hedef alınmasını arzulayan tek kişi değil. Çok sayıda Cumhuriyetçi ve Demokrat siyasi, Başkan Joe Biden'a, Filistin'in haklarını savunan protestoculara karşı harekete geçmeye çağırdı. Senatör Rick Scott, Adalet Bakanı Merrick Garland'a mektup göndererek, "ABD Filistin Hakları Kampanyası, Filistin'de Adalet İçin Öğrenciler, Barış İçin Yahudi Sesi, Ömrümüz İçinde gibi grupların liderlerini soruşturmak ve kovuşturmak için ne yaptığını" sordu.

YAHUDİ PROTESTOCULAR DA MI?

Scott, bu gibi grupların "dini bir azınlığın sivil haklarını ihlal etmek için komplo kurduğunu" iddia etti.

Soruşturulmasını talep ettiği gruplardan en az birinin o dini azınlığın mensubu olduğunu fark etmemiş gözüken Cumhuriyetçi Senatör, X'teki paylaşımında da George Washington Üniversitesi'nde kurulan Gazze ile Dayanışma Kampı'nı "İsrail karşıtı, antisemitik, Yahudi karşıtı" diye etiketledi.

Gazeteci-yazar Jim Kavanaugh ise protestocuların önemli kısmının Yahudi olduğuna ve her protestoda Yahudi örgütlerinin yer aldığına dikkat çekti. (Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar