Kontrolsüz turizm Kanarya Adalarını ayaklandırdı: 'Burada insanlar yaşıyor'

Kontrolsüz turizm Kanarya Adalarını ayaklandırdı: 'Burada insanlar yaşıyor'
Kontrolsüz turizmin kiraları artırması ve yerel halka ekonomik katkı getirmemesi Kanarya Adalarında halkı sokağa döktü. On binlerce kişi, "Burada insanlar yaşıyor" yazılı pankartlarla adalara gelen turist sayısının kısıtlanması için yürüdü.

Artı Gerçek - İspanya'ya bağlı Kanarya Adalarında on binlerce kişi, kontrolsüz turizmin yerel halk üzerinde yarattığı olumsuz etkilere karşı sokağa döküldü. Tenerife'de sokağa dökülenler, "Burada insanlar yaşıyor" ve "Adamızın öldüğünü görmek istemiyoruz" yazılı pankartlarla, kısa dönemli ev kiralamalarının ve otel inşaatlarının kendilerine yüksek kira ve yaşam pahalılığı olarak geri dönmesini protesto etti. Eylemciler, adaya gelen turist sayısına sınırlama talep etti.

Tenerife'nin başkenti Santa Cruz de Tenerife'deki eylemde Reuters'a konuşan bir protestocu, "Bu, turistlere karşı değil, bu topraklara fayda getirmeyen ve değiştirilmesi gereken turizm modeline karşı bir mesaj" dedi.

kanarya2.jpg

Yaz sezonu öncesinde 25'e yakın çevre örgütü tarafından örgütlenen eylemler, Kanarya Adalarının diğer noktalarında ve bazı İspanyol kentlerinde de düzenlendi. Organizatörler, Kanarya Adalarında çevre, altyapı ve konut stoku üzerindeki baskının azaltılması için ziyaretçi sayısının azaltılması, aynı amaçla yabancılara mülk satışının da kısıtlanması çağrısı yaptı.

Protesto liderlerinden Antonio Bullon, "Yetkililer, kaynaklarımızı tüketen ve ekonomiyi daha istikrarsız hale getiren bu yolsuz ve yıkıcı modele derhal son vermeli. Kanarya Adalarının ve insanların sabrının sınırları var" dedi.

kanarya3.jpg

AA'ya konuşan bir eylemci de, "Artan turizm bölge halkında yoksulluk ve eşitsizliğin kronikleşmesine neden oldu" derken, "Turizm çok önemli ama eğer bölge halkının çoğunluğu için etkili olmayacaksa daha fazla turist gelmesi kime fayda sağlar? Kanarya Adaları'nda kıyılar, plajlar, doğal koruma alanları hızlı ve kötü inşa edilmiş otellerle dolduruluyor ve ucuz turizm daveti yapılıyor. Mevcut turizm sistemi sona ermeli" çağrısında bulundu.

2.2 milyon kişinin yaşadığı Kanarya Adalarını 2023 yılında yaklaşık 14 milyon turist ziyaret etti. Bu, bir önceki yıla kıyasla yüzde 13 artış anlamına geliyor. Adalardaki yetkililer de, kontrolsüz turizmin yerel halk üzerindeki etkilerinden endişeli. Bu sene, kiraların artması kaynaklı şikayetler nedeniyle kısa dönemli konaklamalara kısıtlama getirilmesini öngören bir yasanın kabul edilmesi öngörülüyor. (DIŞ HABERLER, AA)

Öne Çıkanlar