Küba'da ham petrol depolama tesisinde patlama: Çok sayıda yaralı var

Küba'da ham petrol depolama tesisinde patlama: Çok sayıda yaralı var
Yayınlanma:
A+ A-
Küba'da bir limanda bulunan petrol tesislerinde patlamalar meydana geldi. En az 77 kişinin yaralandığı, 17 itfaiyecinin kayıp olduğu açıklandı.

Küba'nın Matanzas limanındaki tanker üssünde meydana gelen patlamalarda ilk belirlemelere göre 77 kişinin yaralandığı bildirildi.

Anadolu Ajansı'nın Küba basınından aktardığı haberlere göre, ülkenin kuzeyindeki "Matanzas Süper Tanker Üssü" olarak bilinen ham petrol depolama tesislerinde üst üste patlamalar yaşandı.

Yetkililer, yıldırım isabet etmesi nedeniyle limanda bulunan yakıt depolama tanklarında yangın çıktığını belirterek, 77 kişinin yaralandığını, 17 itfaiyecinin ise kayıp olduğunu aktardı.

Limanda yer alan 8 tanktan 4'ünde patlama yaşandığı ve halen yangının devam ettiği bilgisi paylaşıldı. 

Küba Sağlık Bakanı Jose Angel Portal, basına yaptığı açıklamada, bazı yaralıların durumunun ciddi olduğunu belirtti.

Kuvvetli rüzgar nedeniyle yangının henüz kontrol altına alınamadığı ve yoğun dumanın başkent Havana'ya kadar ulaştığı görüldü.

BAŞKAN MİGUEL DİAZ-CANEL BÖLGEYE GİTTİ

Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ile Başbakan Manuel Marrero, Matanzas limanına giderek yangına ilişkin bilgi aldı ve hastanede tedavi altına alınan yaralıları ziyaret etti.

Limandaki patlamanın, dün (cuma) gece 23.00'te bir tankerde meydana geldiği ve alevlerin saatler sonra 3 tankere daha sıçradığı iddia ediliyor.

Matanzas Limanı; petrol kuyuları, rafinerileri, dev tanker ekipmanları ve termik santralleri sayesinde ülkenin en büyük sanayi ve ticaret limanı olarak biliniyor. 

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar