Kudüs'te elçilik açılışı öncesi gergin bekleyiş

Kudüs'te elçilik açılışı öncesi gergin bekleyiş
Yayınlanma:
Güncelleme: 15 Kasım 2019 19:05
A+ A-
Dünyadan gelen tepkilere rağmen ABD, Kudüs'e taşıdığı tartışmalı İsrail Büyükelçiliği'ni bugün açıyor

DÜNYA – ABD Yönetimi, dünyanın pek çok ülkesinden yükselen tepkilere rağmen Tel Aviv’deki büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararını bugün hayata geçirecek.

Açılış törenine ABD Başkanı Donald Trump'ın kızı ve damadı Jared Kushner'in de aralarında bulunduğu üst düzey ABD'li yetkililer katılacak. Trump'ın da törende video bağlantısıyla bir konuşma yapması bekleniyor.

Kararın doğru olmadığını açıklayan Avrupa Birliği ve pek çok AB ülkesi temsilcisi ise törende yer almayacak. Ancak Macaristan, Romanya ve Çek Cumhuriyeti temsilcilerinin törene katılması bekleniyor.

Yeni Büyükelçilik binasının açılışı, İsrail'in 70'inci kuruluş yıldönümüne denk gelmesi için öne alınmıştı. Bugün açılacak bina geçici olacak. Daha geniş bir yer bulunana kadar elçilik ABD'nin Kudüs'teki mevcut konsolosluk binasının içinde yer alacak.

BİR MİLYONLUK PROTESTO
Bugün yapılacak açılış öncesi bir milyona yakın kişinin Gazze Şeridi'nde protesto gösterisi düzenlemesi bekleniyor. Ramallah kentinde de binlerce kişinin katılacağı bir yürüyüş planlandı. Filistinlilerin protesto gösterilerinde İsrail güvenlik güçleri ile arbede yaşanmasından endişe ediyor.

ARAP BİRLİĞİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK
Arap Birliği, ABD'nin elçiliğini Kudüs'e taşımasıyla ilgili çarşamba günü olağanüstü toplanacak.

KUDÜS'ÜN TARTIŞMALI SATATÜSÜ 
İsrail Kudüs'ü "ebedi ve bölünmez" başkenti olarak görürken Filistinliler İsrail tarafından 1967 savaşında işgal edilen Doğu Kudüs'ü gelecekteki devletlerinin başkenti olarak kabul ediyor. Daha önce bazı ülkelerin Kudüs'te büyükelçilikleri bulunuyordu, ancak BM kararlarına karşın İsrail'in 1980'de çıkarttığı bir yasayla Doğu Küdüs üzerinde hak iddia etmesi üzerine birçoğu büyükelçiliklerini taşımıştı. (HABER MERKEZİ)

Öne Çıkanlar