Kuzey Akım boru hattında dördüncü sızıntı tespit edildi

Kuzey Akım boru hattında dördüncü sızıntı tespit edildi
Rusya gazını Avrupa Birliği (AB) sınırlarına taşıyan boru hatlarındaki sızıntıların sayısı 4’e çıktı. Avrupa Birliği sızıntıların sabotaj nedeniyle yaşandığı şüphesini açıklıyor.

İsveç son sızıntının Kuzey Akım 2 boru hattında tespit edildiğini duyurdu. Danimarka da karasularından geçen boru hattında 2 farklı sızıntı olduğunu bildirdi.

AB, ABD ve NATO, hasarın kasten verildiğine yönelik açıklamalar geliyor ancak doğrudan Moskova suçlanmıyor.

Kremlin ise kendi boru hattına sabotaj düzenlemenin "aptalca" ve "tahmin edilebilir" olduğunu savunan bir açıklama yaptı ve "sızıntı olan bölgenin ABD istihbaratının kontrolünde olduğunu" iddia ederek sorumlunun ABD olabileceğini ima etti.

Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarındaki ilk sızıntılar Pazartesi ve Salı günü ortaya çıkmıştı. Her iki boru hattı da şu anda çalışmıyor. Kuzey Akım 2 hattı projesi Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde rafa kaldırıldı ve Rusya da Kuzey Akım 1 boru hattını bakım yapılacağı gerekçesiyle kapattı. Ancak her iki boru hattı da doğalgazla dolu.

Sismoloji uzmanları, sızıntıların ortaya çıkmasından önce su altında patlamalar olduğunu bildirdi. İsveç Ulusal Sismik Araştırmalar Merkezi’nden Bjorn Lund, İsveç Ulusal Sismoloji Merkezi’nden Bjorn Lund "Bunların patlama olduğuna şüphe yok" dedi. Danimarka Savunma Bakanlığı, sızıntıların görüntülerini paylaştı.

Rusya Uluslararası İlişkiler Konseyi’nden Andrey Kortunov, BBC’ye yaptığı değerlendirmede, "Rusya’nın kendi malına zarar vermesinin çok mantıklı olmadığı" görüşünü dile getirdi. Kortunov, "Rusya için Avrupalıların hayatını zorlaştıracak başka yollar da var. Altyapıya böyle zarar vermeden de gaz akışını kesebilirler" dedi.

NORVEÇ ORDUYU GÖREVE ÇAĞIRDI

Sızıntıların ardından, şu anda Avrupa’nın en büyük doğalgaz tedarikçisi haline gelen Norveç, önemli altyapı tesislerini korumak için orduyu görevlendireceğini duyurdu.

Norveç Başbakanı Jonas Gahr Stoere, düzenlediği basın toplantısında ordunun doğalgaz ve petrol tesislerinde "daha görünür" olacağını söyledi ve "herhangi bir saldırının müttefiklerle ele alınacağını" belirtti.

Norveç devlet enerji şirketi Equinor da, güvenlik önlemlerini artırdığını açıkladı.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, kritik altyapı tesislerinin korunmasını sızıntıya en yakın ülke olan Danimarka’nın savunma bakanıyla görüştüklerini belirtti.

ABD’de de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, ülkesinin Avrupa’nın enerji güvenliğini koruma çalışmalarına devam edeceğini vurguladı.

Kuzey Akım 1 boru hattı, Rusya’nın St Petersburg kenti yakınlarından başlayıp, Baltık Denizi’nin altından 1200 kilometre boyunca Almanya’nın kuzeydoğusuna uzanıyor.

Oxford Enerji Çalışmaları Enstitüsü’nden Mike Fulwood da, sızıntılara çok büyük ihtimalle sabotajın neden olduğunu söyledi.
Fulwood BBC’ye yaptığı açıklamada "Su altındaki bir boru hattında sızıntı nadir görülür. 18 saat içinde 3 sızıntıysa büyük bir tesadüf" dedi.

Öne Çıkanlar