Kuzey Kore, ilk kez 'nükleer tetik' tatbikatı düzenledi

Kuzey Kore, ilk kez 'nükleer tetik' tatbikatı düzenledi
Kuzey Kore, ilk kez 'nükleer tetik' sistemini denediği nükleer karşı saldırı tatbikatı gerçekleştirdi. Tüm tatbikatlar ve silah denemeleri gibi buna da Kuzey Kore lideri Kim Jong-un 'rehberlik etti'.

Artı Gerçek - ABD'nin Güney Kore-Japonya ile ortak tatbikatları ve Pasifik'te NATO benzeri ittifaklar kurmasının gölgesinde füze denemelerini aralıksız devam ettiren Kuzey Kore'den bu kez simüle edilmiş nükleer karşı saldırı tatbikatı geldi.

Nükleer kriz alarmı durumunda birliklerin karşı saldırı manevralarını içeren dünkü tatbikatta, birlikler, sahte nükleer savaş başlıklarıyla donatılmış roketler ateşledi. Devlet medyasındaki fotoğraflar, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un gözetiminde fırlatma araçlarından en az 4 roketin ateşlendiğini gösterdi. Roketlerin 352 kilometre uçup bir ada hedefini tam isabetle vurduğu belirtildi.

TOP-BALİSTİK FÜZE FARKINI BULANIKLAŞTIRAN SİSTEM

Analistler, Kuzey Kore'nin büyük boyutlu topçu roketlerinin, topçu sistemleri ile balistik füzeler arasındaki sınırı bulanıklaştırdığını, çünkü kendi itiş kuvvetlerini yaratabildiklerini ve atış sırasında yönlendirildiklerini söyledi. Devlet medyasına göre test edilen "süper büyük" 600 mm'lik çoklu roketatarlar dahil bu sistemlerden bazıları, taktiksel nükleer savaş başlıkları taşıma kapasitesine sahip.

NÜKLEER TETİK SİSTEMİ İLK KEZ GÖRÜCÜYE ÇIKTI

Tatbikatın Kuzey Kore'nin "haekbangashoe" (nükleer tetik) adı verilen nükleer silah yönetimi ve kontrol sisteminin ilk gösterisini temsil ettiğini söyleyen devlet medyası, "nükleer kuvvetlerin hızlı karşı saldırı kapasitesinin önemli ölçüde güçlendirilmesinin" amaçlandığını belirtti.

'DÜŞMANLARA NET UYARI'

Habere göre "Kuzey Kore'nin nükleer gücünün güvenilirliği, üstünlüğü, gücü ve çeşitli araçlarını göstermeye ve nükleer gücü hem nitelik hem nicelik açısından güçlendirmeye" yönelik tatbikat, düşmanlara "açık bir uyarı sinyali" gönderdi.

'NÜKLEER KARŞI SALDIRIYA GEÇMEDE UZMANLAŞTIK'

"Tatbikat sayesinde, tüm nükleer kuvvetin komuta, yönetim, kontrol ve operasyon sisteminin güvenilirliği çok yönlü şekilde yeniden incelendi" diyen devlet medyası, "Süper büyük çoklu roket birimlerinin hızlı şekilde nükleer karşı saldırıya geçmesini sağlayacak eylem düzeni ve savaş yöntemlerinde uzmanlaştık" vurgusunu yaptı.

KİM'E GÖRE DÜNYANIN EN GÜÇLÜSÜ

Tatbikatları öven Kim, çoklu roketatarların "keskin nişancı tüfeği" kadar isabetli olduğunu söyleyerek memnuniyetini dile getirdi. Kuzey Kore lideri, ülkesinin "taktik nükleer saldırı" kapasitesinin "dünyanın en güçlüsü" olduğunu gösterdiklerinden söz etti.

ÖNLEYİCİ NÜKLEER SALDIRI BAŞLATMA YETKİSİ

Kuzey Kore nükleer doktrini, liderliğin tehdit altında olduğunu algılaması halinde, orduya düşmanlara karşı önleyici nükleer saldırı başlatma yetkisini içeriyor.

KUZEY'DEN ŞİKAYET EDİP ABD'NİN KOLUNDA YANGINI KÖRÜKLEMEK

Dün Güney Kore ordusu, Kuzey Kore'nin çok sayıda balistik füze ateşlediğini belirtirken, Japonya da kısa menzilli füzelerden en az birinin Japon Denizi'ne ateşlendiğini doğruladı.

Pyongyang'ın son gövde gösterisi, Washington ile Seul'ün Güney Kore'nin yaklaşık 28 bin 500 ABD askerine ev sahipliği yapmasının maliyetini paylaşma konusunda müzakerelere başlamaya hazırlandığı dönemde gerçekleşti. (Japan Times, AP, Dış Haberler)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar