Kuzey Kore'ye siber saldırı: İnternet tamamen kesildi

Kuzey Kore'ye siber saldırı: İnternet tamamen kesildi
Kuzey Kore'de, Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesini ve sitenin bağlı olduğu resmi portalı hedef alan siber saldırılar sonrası internet tamamen kesildi. Saldırıların bölgede yükselen askeri gerginlikle aynı döneme denk gelmesi dikkat çekti.

Artı Gerçek - Kuzey Kore'nin internete erişimi kesildi. İngiliz siber güvenlik araştırmacısı Junade Ali'nin haber ajansı Reuters'a verdiği bilgiye göre ocak ayında da benzer kesintilerin siber saldırılar sonucu yaşandığı iddia edilmişti.

Ülkedeki bir dizi ağ ve e-posta serverlarındaki hareketleri takip eden Ali, en az iki dalga halinde ülkenin izole internet ağını vuran kesintilerin, interneti tamamen erişilemez hâle getirdiğini söyledi.

Ali, iki buçuk saat içinde gerçekleşen söz konusu kesinti dalgalarının Kuzey Kore'deki ağlarda aşırı stres yükü yarattığını ve bunun da kesintiye yol açtığını belirtti.

'SALDIRININ MERKEZİNDE KUZEY KORE DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VAR'

İngiliz siber güvenlik araştırmacısı Ali, "Tecrübelerime dayanarak ve daha önce Kuzey Kore ağları üzerinde yaptığım gözlemler sonucunda bunun bir siber saldırı olduğunu söyleyebilirim. Aksi durum, benim için çok şaşırtıcı olurdu" dedi.

İngiliz siber güvenlik araştırmacısı, "Bu tek bir sunucunun devre dışı kalmasıyla olacak bir şey değil. Stres yükü o kadar fazlaydı ki sonunda ülkeye veri giriş çıkışını sağlayan DNS'ler de (Alan Adı Sistemi) çöktü" ifadelerini kullandı.

Saldırının merkezinde Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı'nın internet sitesi ve sitenin bağlı bulunduğu "Naenara" isimli resmi portalın olduğunu belirten Ali, giderek genişleyen saldırı sonucunda tüm internetin kesildiğini vurguladı.

Saldırıdan Kuzey Kore'nin ulusal havayolu şirketi olan Air Koryo'nun internet sitesinin de etkilendiği belirtildi.

KUZEY KORE BUGÜN DE BALİSTİK FÜZE DENEMESİ YAPMIŞTI

Kuzey Kore'de internete erişim hükümet tarafından katı biçimde sınırlandırılmış durumda.

Öyle ki, küresel internete kaç kişinin erişimi olduğu dahi bilinmiyor. Tahminlere göre 25 milyon nüfuslu ülkede sadece yüzde 1'lik bir kesimin küresel internete erişimi var. Ülkedeki internet kullanıcıları Kuzey Kore'nin kendisine özel iç ağlarla iletişim sağlıyor. Bu ağların dış dünyayla bağlantısı bulunmuyor.

Söz konusu saldırı Kuzey Kore'nin, bölgedeki ABD ve Güney Kore ortak askeri tatbikatlarına tepki olarak bir süredir yoğunlaştırdığı balistik füze denemeleri sonucunda tansiyonun yükseldiği bir dönemde gerçekleştirdi. Pyongyang yönetiminin bugün de Japon Denizi'ne doğru bir balistik füze fırlattığı açıklanmıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar