Kim Jong-un'un hediye ettiği 'barış köpekleri' Güney Kore'de kriz çıkardı

Kim Jong-un'un hediye ettiği 'barış köpekleri' Güney Kore'de kriz çıkardı
Yayınlanma:
A+ A-
Kuzey Kore lideri Kim'in 2018'de hediye ettiği iki köpek, Güney Kore'de iki devlet başkanı arasında tartışma çıkardı. Eski devlet başkanı Moon, halefi Yoon'u bakım için maddi destek vermemekle suçlayarak köpekleri devlete geri vermek istedi.

Artı Gerçek - Kuzey Kore lideri Kim Jong-un tarafından 2018'deki barış görüşmelerinde olarak hediye edilen iki köpek Güney Kore'de kriz çıkardı. Güney Kore'nin eski devlet başkanı Moon Jae-in, devlet malı olan köpeklerin bakımı için destek almadığını söyledi ve köpekleri iade edeceğini açıkladı. Moon'un halefi olan Yoon Suk-yeol ise köpekleri geri alma kararını imzalamadı.

Gomi ve Songgang isimli iki Pungsan av köpeği 2018 yılında, Kuzey Kore lideri Kim dönemin Güney Kore devlet başkanı Moon'a hediye edilmişti. Köpekler, resmen devlete ait olmalarına rağmen, mayıs ayında görevini Yoon'a devretmesinin ardından da Moon'la birlikte yaşıyordu.

221108085436-moon-jae-in-with-dog-gomi.jpg

Ancak Moon'un ofisinden hafta başında yapılan açıklamada, Yoon'un köpeklerin bakımı için yasal ve mali destek vermediği savunuldu. Yoon, selefinin köpeklerin kendisinde kalması için yasal bir zemin sağlanması konusundaki görüşmeleri engellediğini de savundu; "Başkanlık Arşivleri ve İçişler Bakanlığı'nın aksine, Başkanlık ofisi Pungsan köpeklerinin bakımını eski başkan Moon'a bırakmaya karşı görünüyor" dedi.

Güney Kore İçişleri ve Güvenlik Bakanlığı da, Moon'a iki köpek için ayda 1800 dolar destek verilmesi için görüşmeler yapıldığını doğruladı.

Yoon ise selefi Moon'un suçlamasını reddetti. Kendisi de dört köpek ve üç kedi sahibi olan Yoon, Moon'un köpekleri tutmasının engellendiği iddiasına karşı çıkarak ilgili bakanlıklarla görüşmelerin sürdüğünü belirtti. Yoon, köpeklerin Moon'dan geri alınmasını reddetti.

Köpekler, Kore yarımadasında 'düşman kardeşler' arasında tarihsel açıdan ilişkilerin yumuşamasının sembolü olarak görülüyor. Kim Jong-il 2000 yılında Kim Dae-jung'a Uri ve Duri isimli iki yavru Pungsan hediye etmişti. Güney Kore lideri de, buna karşılık olarak 'Barış' ve 'Yeniden Birleşme' isimli iki Jindo cinsi köpeği Pyonyang'a göndermişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar