Kuzey Kore'nin askeri casus uydu fırlatma girişimi başarısız oldu

Kuzey Kore'nin askeri casus uydu fırlatma girişimi başarısız oldu
Yayınlanma:
A+ A-
Kuzey Kore'nin, balistik füze teknolojisinden faydalanması sebebiyle tartışma yaratan, askeri casusluk uydusunun fırlatması başarısız oldu. ABD ve Birleşmiş Milletler olayı kınarken fırlatmanın BM Güvenlik Konseyi'nin kararlarına aykırı olduğunu söyledi.

Artı Gerçek - Kuzey Kore'nin balistik füze teknolojisi kullanarak yaptığı askeri casus uydu fırlatma denemesi başarısız oldu. Sabah saatlerindeki fırlatmanın, taşıyıcı roket sisteminde yaşanan arıza nedeniyle başarısız olduğu açıklandı. Fırlatma, Kuzey Kore'nin 2016'dan bu yana yaptığı altıncı başarısız uydu fırlatma denemesi oldu.

Pyongyang yönetimi daha önce, 31 Mayıs ile 11 Haziran arasında bir tarihte uydu fırlatacağına dair Japonya'yı ve Uluslararası Denizcilik Örgütü'nü bilgilendirmişti.

BEYAZ SARAY: ŞİDDETLE KINIYORUZ

AA'nın aktardığına göre, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Adam Hodge, yaptığı açıklamada, Kuzey Kore'nin birçok kararı ihlal ettiğini belirterek, ABD'nin "Balistik füze teknolojisi kullanılan bu fırlatma girişimini şiddetle kınadığını" söyledi. Hodge, Kuzey Kore'nin bu girişiminin gerilimi artırdığını ve bölgede istikrarsızlaştırmaya yol açabileceğini ifade etti. Söz konusu fırlatmanın, Kuzey Kore'nin kıtalararası balistik füze programında yer alan teknolojileri içerdiğini kaydeden Hodge, Pyongyang yönetimini "kışkırtıcı eylemlerini" durdurmaya çağırdı. Hodge, ABD'nin hem kendi topraklarının hem de müttefikleri Güney Kore ve Japonya'nın güvenliğini sağlamak için gerekli tüm önlemleri alacağını vurguladı.

'FIRLATMA BM GÜVENLİK KONSEYİ KARARLARINA AYKIRI'

Öte yandan, Birleşmiş Milletler (BM) Sözcüsü Stephane Dujarric'in açıklamasına göre, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres de Kuzey Kore'nin askeri casus uydu fırlatma denemesini şiddetle kınadı. Guterres, Kore Yarımadası'nda sürdürülebilir barışın sağlanması ve bölgenin tamamen nükleer silahlardan arındırılması hedefine ulaşmak için Kuzey Kore'ye bu tür eylemleri durdurma ve diyaloğu sürdürme çağrısını yineledi. Sözcü Dujarric de balistik füze teknolojisinin kullanıldığı herhangi bir fırlatmanın BM Güvenlik Konseyi kararlarına aykırı olduğuna işaret etti. BM Güvenlik Konseyi, nükleer silah programı nedeniyle uyguladığı yaptırımlar kapsamında Kuzey Kore'nin güdümlü füze teknolojisiyle fırlatma yapmasını yasaklamıştı.

KİM JONG-UN NİSAN AYINDA FIRLATMA EMRİ VERMİŞTİ

Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, nisan ayında, ülkesinin ilk askeri casusluk uydusunun fırlatılması için tüm hazırlıkların tamamlandığını açıklamıştı. Kim, askeri casusluk uydusuna sahip olmanın "Kuzey Kore'nin nükleer kapasiteli füzelerini etkili bir şekilde kullanması için çok önemli" olduğunu söylemişti.

SERVİS EDİLEN FOTOĞRAFLARIN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ ÇOK DÜŞÜKTÜ

Kuzey Kore, uzmanlar tarafından bir casus uydunun geliştirilmesinde 'nihai aşama' diye nitelenen test uydusunu aralık ayında fırlattığını açıklamıştı. Kuzey Kore haber ajansı ise test uydusundan çekilen ve Güney Kore'nin başkenti Seul ile Incheon kentinin uzaydan görünüşünü yansıtan düşük çözünürlüklü siyah-beyaz fotoğraflar yayınlamıştı. Ancak, uzmanlar söz konusu fotoğrafların çözünürlüğünün çok düşük olduğunu ve ancak savaş gemileri veya askeri tesisler gibi büyük hedeflerin seçilebileceğini açıklamıştı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar