Libya: Mısır'ın deniz sınırları kararını tümüyle reddediyoruz

Libya: Mısır'ın deniz sınırları kararını tümüyle reddediyoruz
Libya Dışişleri Bakanlığı, Mısır'ın batı deniz sınırlarını belirlediğini açıkladığı kararın Libya'nın kara suları ve kıta sahanlığını ihlal ettiğini duyurdu. Açıklamada Mısır lideri Sisi'nin kararının "tek taraflı" olduğu vurgulandı.

Artı Gerçek- Kuzey Afrika ülkesi Libya'daki Ulusal Birlik Hükümeti (GNU) Mısır'ın iki ülke deniz sınırlarının belirlenmesine yönelik tek taraflı aldığı kararı tümüyle reddettiğini açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi 11 Aralık'ta yayınladığı cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Mısır'ın komşu Libya ile paylaştığı batı deniz sınırının belirlendiğini açıklamıştı.

Resmi Gazete'de yayımlanan kararnamede "Mısır'ın karasularının sınırları, Mısır-Libya kara sınırının 1 Numaralı noktasından başlayarak 12 deniz mili mesafedeki 8 Nolu noktaya ulaşır, böylece Mısır'ın batı deniz sınırı, 8 Numaralı noktadan kuzeye doğru açılır" ifadeleri kullanılmıştı.

Libya Dışişleri Bakanlığı'nın Facebook hesabından cuma günü yapılan açıklamada Mısır'ın deniz sınırını tel taraflı olarak çizdiği vurgulanarak Kahire hükümetinin Ulusal Birlik Hükümeti ile müzakere yapması çağrısı yapıldı.

'ULUSLARARASI HUKUKA GÖRE ADALETSİZ'

Mısır'ın söz konusu kararının Libya'nın kara suları ve kıta sahanlığını ihlal ettiği belirtilen açıklamada, "Mısır'ın belirlediği sınırlar tek taraflı olarak ilan edildiği için uluslararası hukuka göre adaletsiz" ifadelerine yer verildi.

Açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) sözleşmesi ve uluslararası hukuk ilkelerine göre, "iki komşu ülke arasındaki deniz sınırlarının, her iki tarafın çıkarlarını garanti eden ve eşitlik ilkesine saygı duyulan müzakerelerle varılan bir anlaşma ile belirlenmesi gerektiği" vurgulandı.

'TÜRKİYE'YE KARŞI HAMLE' YORUMU YAPILMIŞTI

Türkiye'nin Temmuz 2013'te İhvancı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi iktidarına yönelik halk ayaklanması sürerken Abdülfettah es Sisi'nin askeri darbeyle iktidara gelmesinden beri Kahire'yle kopan ilişkilerini düzeltme çabasına girdiği dönemde, Sisi'den gelen Libya hamlesi dikkat çekmişti.

Sisi'nin son kararname hamlesiyle Ankara'nın Trablus merkezli Libya Ulusal Birlik Hükümeti ile imzaladığı Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılmasına İlişkin Mutabakat Muhtırası ve Hidrokarbonlar Alanında Mutabakat Muhtırasını saf dışı bırakmayı amaçladığı yorumları yapılmıştı.

Türkiye'ye karşı Sisi'nin Doğu Akdeniz'de ittifaka gittiği Kıbrıs Cumhuriyeti ve Yunanistan'dan bazı yorumcular, "Sisi'nin büyük jeopolitik şah matı" yorumu yapmıştı.

20 Kasım'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Katar'daki 2022 FIFA Dünya Kupası açılışında uzun yıllar darbeci diye nitelediği Sisi ile el sıkışmış, Mısır Cumhurbaşkanlığı da "Sisi ile Erdoğan, Katar'da el sıkışmalarını ikili ilişkilerde yeni bir başlangıç olarak nitelendirdi" açıklamasını yapmıştı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Mısır'la karşılıklı büyükelçi atayabileceklerini söylemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar