Macron, eski Avustralya Başbakanı’nı Çin ile 'nükleer çatışmayı' kışkırtmakla suçladı

Macron, eski Avustralya Başbakanı’nı Çin ile 'nükleer çatışmayı' kışkırtmakla suçladı
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, eski Avustralya Başbakanı Scott Morrison'ı Çin ile "nükleer çatışmayı" kışkırtmakla suçladı.

Artı Gerçek- Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Tayland'da yapılacak Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi öncesi konuştu. eski Avustralya Başbakanı Scott Morrison'ı Çin ile "nükleer çatışmayı" kışkırtmakla suçlayan Macron, sanayi alanında Avustralya'da denizaltı filosu üretimi yapılmasına yardımcı olacak bir iş birliği sağladıklarına dikkati çekti.

Söz konusu iş birliğinin Avustralya'ya egemenlik sağladığını vurgulayan Macron, denizaltı filosunun Avustralya'nın elinde bulunacağını ve nükleer güç içermeyeceği için Çin'e herhangi bir tehdit olmayacağını aktardı.

Macron, Morrison döneminde, şimdiki hükümetin tercihlerinin aksine politikalar izlenerek Çin ile nükleer çatışma riski oluşturacak tercihler yapıldığını hatırlattı. Morrison'ı bu tercihi sebebiyle suçlayan Macron, o dönemde Avustralya'nın kendi bünyesinde üretim ve bakım yapamayacağı bir denizaltı filosu kurmaya çalıştığına işaret etti.

Fransız basınına göre, Macron, Bangkok’ta yaptığı açıklamada, Avustralya'yla konvansiyonel denizaltı satışına ilişkin iş birliği teklifinin hala masada olduğunu söyledi.

Macron, Avustralyalıların şu an için bu konudaki stratejilerini değiştirmeye karar vermediğine dikkat çekerek, bu aşamada Canberra yönetiminin önünde iki seçenek bulunduğunu, bunların denizaltıları kendi üretmesi veya nükleer denizaltılara yönelmesi olduğunu ifade etti.

Dışarıya nükleer denizaltı satmayacaklarını, bunun konvansiyonelle sınırlı olacağını belirten Macron, “Böyle bir stratejimiz hiçbir zaman olmadı.” ifadesini kullandı.

Macron, Fransa’nın Avustralya’ya sunduğu çözümün bu ülkenin hürriyet ve egemenliğini garanti ettiğini savundu. (AA)

Öne Çıkanlar