Mahsa Jina Amini'nin babası Sakkız kentinde kısa süreli gözaltına alındı: Anma töreni yapacaklarını duyurmuştu

Mahsa  Jina Amini'nin babası Sakkız kentinde kısa süreli gözaltına alındı: Anma töreni yapacaklarını duyurmuştu
Yayınlanma:
A+ A-
İranlı Kürt kadın Mahsa Jina Amini'nin birinci ölüm yıl dönümünde İran güvenlik güçleri baba Amjad Amini'yi kısa süreliğine gözaltına aldı. Aile baskılara rağmen bugün bir anma treni yapmak istiyordu.

Artı Gerçek - İranlı Kürt kadın Mahsa Jina Amini'nin babası Amjad Amini, kızının "başörtüsü kurallarına uymadığı" gerekçesiyle "ahlak polisi" tarafından gözaltına alındığı sırada ölümünün birinci yıl dönümünde özellikle memleketi Sakkız'da eylemler beklenirken bugün evinden çıkar çıkmaz İran Devrim Muhafızları tarafından gözaltına alındı. Kürdistan İnsan Hakları Ağı ise Amjad Amini'nin kısa bir süre gözaltında tutulduktan ve kızının ölüm yıl dönümünde anma töreni yapmaması konusunda uyarıldıktan sonra serbest bırakıldığını açıkladı.

İran Kürdistanı'nındaki hak ihlallerini kayıt altına alan Hengaw'ın haberine göre, Amjad Amini, Sakkız'ın Üniversite mahallesindeki evinin önünde ağır silahlı Devrim Muhafızları güçleri tarafından gözaltına alındı. Hükümet yetkililerinin Amini ailesine kızlarının ölüm yıldönümü için anma töreni düzenlememeleri yönündeki uyarı yaptığını açıklayan Hengaw, buna rağmen Amini ailesinin bir açıklama yaparak anma töreni düzenleyeceğini söylediğini belirtti.

Ailenin açıklamasında ""Her acılı aile gibi biz de Amini ailesi olarak sevgili kızımız Jina (Mahsa) Amini'nin ölüm yıldönümünde mezarı başında toplanacağız ve geleneksel ve dini anma törenleri düzenleyeceğiz" dediğini aktardı. Haberde "Amjad Amini'nin geçen haftalarda, Jina Amini'nin ölüm yıl dönümü yaklaşırken anma töreni yapmamasını sağlamak için en az dört kez sorguya çağrıldığı ve sorgulamalar sırasında baskı ile karşılaştığı" da vurgulandı.

SAKKIZ'DA YOĞUN GÜVENLİK GÜCÜ VARLIĞI

Son gelişme, ailenin 30 yaşındaki üyesi Safa Ali'nin ve bir aile üyesinin daha 12 Eylül'de Sakkız'da istihbarat güçleri tarafından yapılan bir baskın sırasında gözaltına alınmalarının ve halen gözaltı durumlarının belirsizliğini korumasının ardından geldi. Hengaw, Sakkız şehri, özellikle de Amini ailesinin evinin çevresi ve defnedildiği Aichi Mezarlığı'na giden yollarda yoğun güvenlik gücü varlığı olduğunu da duyurdu. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar