Malcolm X suikastı: Haksız yere hapis yatan iki kişiye 36 milyon dolar tazminat ödenecek

Malcolm X suikastı: Haksız yere hapis yatan iki kişiye 36 milyon dolar tazminat ödenecek
Yayınlanma:
A+ A-
ABD’de ırkçılığa karşı direnişin önde gelen ismi Malcolm X’i öldürdükleri gerekçesiyle haksız yere onlarca yıl hapis yatan Muhammed Aziz ve Halil İslam için New York kenti toplam 36 milyon dolar tazminat ödeyecek. İkili geçen sene resmen aklanmıştı.

Artı Gerçek - ABD'nin New York kenti, 1965 yılında gelmiş geçmiş en etkili siyah hakları aktivisti ve siyasetçi Malcolm X'e suikast yaptıkları gerekçesiyle onlarca hapis yatan Muhammed Aziz ve Halil İslam için toplam 36 milyon dolar (yaklaşık 670 milyon Türk lirası) tazminat ödeyecek.

AFP'ye açıklama yapan ikilinin avukatı David Shanies "Malcolm X cinayetinin trajedisi tüm dünyada hissedildi ve Amerika'da iki masum genç ve siyah erkeğin mahkumiyetine ve hapsedilmesine yol açması gerçeğiyle daha da arttı" dedi.

Muhammed Aziz ve Halil İslam hiçbir zaman suçlamaları kabul etmemiş ve cinayeti işlemediklerini savunmuştu.

Şu anda 84 yaşında olan evli ve altı çocuk babası Muhammed Aziz , 55 yıl boyunca haksız yere suçlanıp yaklaşık 20 yıl hapis yattıktan sonra New York kentine 40 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

20'den fazla yıl hapis yatan Halil İslam ise 2009 yılında 74 yaşında öldü. İslam geçen yıl kasım ayında suçlamalardan aklanmıştı. İslam'ın avukatları da ayrıca 40 milyon dolarlık tazminat davası açmıştı.

GEÇEN YIL RESMEN AKLANMIŞLARDI

Muhammed Aziz ve Halil İslam 1980'li yılların ortasında cezaevinden serbest bırakılmıştı ancak isimleri Kasım 2021'de New York Yüksek Mahkemesi'nden resmi olarak aklanmıştı.

Netflix'in 2020'deki "Malcolm X'i Kim Öldürdü?" belgeselinden sonra Manhattan Bölge Savcılığı "yeni bulunan kanıtların" Aziz ve Halil'in suçsuz olduğuna işaret ettiğini belirterek özür dilemiş ve Aziz ve Halil'in cezaları iptal edilmişti.

Avukatları Shanies açıklamasında "Bugün bu adaletsizliği kabul ediyoruz ve düzeltmek için mütevazı bir adım atıyoruz” dedi.

Avukat Aziz'e ve hayatını kaybeden İslam'ın ailesine New York kentinin vereceği 26 milyon dolarlık tazminatın paylaştırılacağını ayrıca New York eyaletinin ikiliye ek olarak 10 milyon dolar tazminat vereceğini söyledi. Toplam tazminat miktarı böylece 36 milyon dolara ulaştı.

MALCOLM X SUİKASTI

50 yıldan uzun süredir resmi kayıtlar Malcolm X'in siyah milliyetçisi örgüt İslam Ümmeti'nin (Nation of Islam) üç üyesi tarafından öldürüldüğünü yazdı. Harlem'deki bir etkinlikte kürsüye yaklaştığında vurularak öldürülen Malcolm X, 39 yaşındaydı.

Olay sırasında üç kişinin Malcolm X'e doğru ateş açtığı görülmüş, cinayeti işlediğini itiraf eden tek kişi Mücahid Abdülhalim olmuştu.

Şu anda 81 yaşında olan ve 12 yıl önce serbest kalan Abdülhalim, Aziz ve İslam'ın suçsuz olduğunu açıklamıştı.

Malcolm X'in Harlem'de yapılan cenaze törenine yaklaşık 30 bin kişi katılmıştı (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar