Me Too hareketinin fitilini ateşlemişti: New York'ta Harvey Weinstein hakkındaki karar geri çevrildi

Me Too hareketinin fitilini ateşlemişti: New York'ta Harvey Weinstein hakkındaki karar geri çevrildi
Bir zamanlar Hollywood'un en güçlü isimlerinden olan yapımcı Weinstein'in, 2020'de New York'ta tecavüzden 23 yıl hapis cezasına çarptırıldığı davadaki karar temyiz mahkemesi tarafından geri çevrildi. Mahkeme, Weinstein'in adil yargılanmadığına hükmetti.

Artı Gerçek - Dünya çapında cinsel saldırıya uğrayan kadınların seslerini yükseltmesinin önünü açan ve Me Too hareketinin fitilini ateşleyen Harvey Weinstein davasında, New York Temyiz Mahkemesi'nden "yeniden yargılama" kararı çıktı. Mahkeme, 2020'deki duruşmalarda Weinstein hakkındaki resmi suçlamaya katılmayan ama savcılar tarafından tanık olarak çağrılıp dinlenen onlarca kadının adil yargılama sürecini etkilediğini savundu.

Temyiz duruşmasında 3'e karşı 4 oyla alınan kararda, 72 yaşındaki Weinstein'a New York eyaletinde 23 yıl hapis cezası verilmesi yönündeki hüküm geri çevrildi.

New York'un en yüksek mahkemesi, "savcıların Weinstein'in kendilerine saldırdığını söyleyen çok sayıda kadını tanık olarak çağırmasına izin verildiğini ama kadınların ithamlarının yapımcıya yöneltilen suçlamaların bir parçası olmadığını" belirtti. Kararda, Weinstein'in "olması gerektiği gibi sadece hakkındaki suçlamalara dayalı olarak değil, geçmiş davranışları üzerinden de yargılandığı" savunuldu; bu da o dönemki yargıcın "temel bir hatası" olarak nitelendi.

Bir zamanlar Hollywood'un en güçlü isimlerinden biri olan Weinstein'in "adil yargılanmadığını" savunan temyiz mahkemesi, yeniden yargılama yapılmasına hükmetti.

SERBEST KALMAYACAK

Öte yandan, New York'taki karar, Weinstein'in serbest kalması anlamına gelmiyor. Zira Weinstein hakkında hâlâ, Los Angeles'ta açılan ve 2022 yılında 16 yıl hapis cezasına çarptırılmasını sağlayan bir diğer tecavüz kararı yürürlükte. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar