Meksika'nın en çok aranan uyuşturucu baronunun kardeşi yakalandı

Meksika'nın en çok aranan uyuşturucu baronunun kardeşi yakalandı
Meksika'nın en çok aranan uyuşturucu baronlarından, Jalisco Yeni Nesil Karteli'nin lideri Nemesio Oseguera'nın erkek kardeşi Antonio Oseguera Cervantes yakalandı. Yetkililer Cervantes'i kartelin faaliyetlerinin "lojistik operatörü" olmakla suçluyor.

Artı Gerçek- Meksika'nın en çok aranan uyuşturucu karteli patronlarından Nemesio Oseguera'nın erkek kardeşi Antonio Oseguera Cervantes, Meksikalı yetkililerce salı sabahı yakalanarak gözaltına alındı.

Jalisco eyaletinin Guadalajara kentinde ordu, ulusal muhafızlar ve diğer yetkililerce ortaklaşa yapılan operasyonun ülkenin en etkili uyuşturucu çetelerinden Jalisco Yeni Nesil Karteli'ne (CJNG) bir darbe olduğu yorumu yapılıyor.

Antonio Oseguera Cervantes'in sabah saatlerinde bir gözaltı merkezine götürüldüğü açıklandı.

Meksikalı yetkililer Antonio Oseguera'yı kartelin faaliyetlerinin "lojistik operatörü" olmakla, kara para aklamakla ve büyük miktarlarda silah satın almakla suçladı.

Oseguera 2016 yılında kartel ile ilişkisi olduğu iddiasıyla ABD Hazinesi tarafından yaptırımların hedefi olmuştu.

ABD NEMESIO OSEGUERA'NIN BAŞINA 10 MİYON DOLAR ÖDÜL KOYMUŞTU

Nemesio Oseguera, Meksika'nın en çok aranan uyuşturucu baronlarından Nemesio Oseguera'nın erkek kardeşi.

ABD, 2018 yılında "El Mencho" adıyla tanınan ve Meksika'nın en uzun süre kartel liderliğini yapan isimlerden biri olan Nemesio Oseguera'nın başına 10 milyon dolarlık ödül koymuştu.

Nemesio Oseguera'nın eşi geçen yıl kartelle ilgili bir dizi suçtan tutuklanmış, kızı da ABD mahkemesinde 2020'de kartel için ticari işlemler yürütmekten suçunu kabul etmişti.

Jalisco Yeni Nesil Karteli (CJNG) ABD'ye giderek artan oranda sentetik opioid fentanil de dahil olmak üzere büyük miktarlarda uyuşturucu kaçakçılığı yapmakla suçlanıyor.

ABD verilerine göre 2021'de 71 binden fazla insan sentetik opioid aşırı doz kullanımından öldü. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar