Meksika'da katliam: Belediye başkanı dahil 18 kişi öldürüldü

Meksika'da katliam: Belediye başkanı dahil 18 kişi öldürüldü
Yayınlanma:
A+ A-
Meksika'nın güneyindeki Guerrero eyaletine bir belediyeye yönelik saldırıda 18 kişi öldürüldü. Saldırıda ölenler arasında belediye başkanın da olduğu açıklandı.

Artı Gerçek - Meksika'nın güneyindeki Guerrero eyaletinde belediye binasına düzenlenen silahlı saldırıda belediye başkanı ve babasının da aralarında olduğu 18 kişi öldürüldü.

Eyalet Başsavcısı Sandra Luz Valdovinos, eyalete bağlı San Miguel Totolapan ilçesindeki belediyeye dün silahlı saldırı düzenlendiğini açıkladı.

Valdovinos, saldırıda aralarında Belediye Başkanı Conrado Mendoza ve eski belediye başkanı olan babasının da bulunduğu 18 kişinin öldüğünü ve iki kişinin yaralandığını belirtti.

Öte yandan katliamdan önce komşu Morelos eyaletine bağlı Cuernavaca şehrinde de Gabriela Marín adlı milletvekili uğradığı saldırı sonucu hayatını kaybetti.

OLAĞAN ŞÜPHELİ UYUŞTURUCU ÇETELERİ

Guardian'ın aktardığına göre katliamın yaşandığı San Miguel Totolapan ilçesi sıklıkla çatışmaların yaşandığı ve birden fazla uyuşturucu çetesi arasında paylaşılamayan bir bölge.

2016 yılında, yerel çete "Los Tequileros"'un insan kaçırma eylemlerinden bıkan Totolapan sakinleri diğerlerinin serbest bırakılması için çete liderinin annesini kaçırmıştı.

Meksika'da kamu görevlilerine yönelik saldırılar alışıldık olsa da son saldırılar Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador'un güvenlik stratejisinin hararetle tartışıldığı bir sırada meydana geldi.

Obrador, ülkede asayişin sağlanmasında polisin yerine silahlı kuvvetlere ağırlık veren bir politika yürütüyor. Meksika Kongresi de Obrador'un ordunun asayiş görevlerini 2028'e kadar uzatma önerisini görüşüyor. (DIŞ HABERLER)