Meloni, Erdoğan’la 'göçü' görüştü: İtalya Avrupa'nın mülteci kampı olmayacak

Meloni, Erdoğan’la 'göçü' görüştü:  İtalya Avrupa'nın mülteci kampı olmayacak
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İtalya Başbakanı Giorgia Meloni New York'ta bir araya geldi. Görüşmede ağırlıklı olarak Akdeniz ve Balkanlar rotasındaki göçmen krizi ele alındı.

Artı Gerçek - Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu için ABD'de bulunan İtalya Başbakanı Giorgia Meloni, ''İtalya'nın Avrupa'nın mülteci kampına dönüşmesine izin vermeyeceğim'' dedi. Meloni, Avrupa'ya Akdeniz ve Balkanlar üzerinden göçün engellenmesini ele almak üzere Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile de ikili bir görüşme gerçekleştirdi.

'TÜRKİYE HEM AKDENİZ HEM DE BALKANLAR ROTASINI İLGİLENDİRİYOR'

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, Meloni ve Erdoğan dün New York’taki Türk Evi’nde bir araya geldi. Meloni bu görüşme sonrası İtalya basınına yaptığı açıklamada "Erdoğan'la göçmenler ve Türkiye de dahil Akdeniz ülkelerinin oynadığı rol hakkında da konuştum. Türkiye'nin rolü iki kat önemli çünkü hem Akdeniz rotasını hem de Balkan rotasını ilgilendiriyor" dedi.

'YAPILACAK TEK ŞEY İNSAN KAÇAKÇILARINA SAVAŞ AÇMAK'

Meloni İtalyan gazetecilere yaptığı açıklamada, göç meselesinin bugün BM Genel Kurulu’nda yapacağı konuşmanın önemli bir bölümünü teşkil edeceğini de belirtti. İtalya da dahil ülkelerin tek başlarına göçle mücadele edemeyeceğini vurgulayan Meloni "Birincisi, ben İtalya’nın Avrupa'nın mülteci kampına dönüşmesine izin vermeyeceğim. İkincisi, yapılacak tek şey insan kaçakçılarına savaş açmak ve bu çok taraflı sistemin tam desteğiyle mümkün olabilir" ifadelerini kullandı.

'HERKES AB SINIRLARINI SAVUNMALI'

İtalya Başbakanı, mültecilerin paylaşımı konusunda Avrupa Birliği içindeki tartışmalara değinirken de esas sorunun göçmenlerin Avrupa ülkeleri arasında dağılımı değil, kıta sınırlarına girmeleri olduğunu belirtti. "Bu sorunla yüzleşmenin tek ciddi yolu, herkesin birlikte dış sınırlarımızı savunmak için çalışmasıdır" diyen Meloni, "Benim talep ettiğim şey yasa dışı yola çıkışların durdurulması" diye ekledi.

TAJANİ - FİDAN GÖRÜŞMESİ

İtalya Dışişleri Bakanı Antonio Tajani de dün Türkiyeli mevkidaşı Hakan Fidan ile görüştü. Tajani bu görüşmenin ardından sosyal medyada paylaştığı mesajda, "Akdeniz'de insan kaçakçılarına karşı girişimlerle ikili stratejik ortaklığın güçlendirilmesi gerektiği konusunda mutabık kaldık" dedi. İtalya Dışişleri Bakanı, Türkiye ile görüşmelerde Rusya-Ukrayna tahıl anlaşması meselesinin de ele alındığını ekledi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nın açıklamasında ise, Meloni görüşmesinde "iki ülke ilişkileri başta olmak üzere Türkiye'nin AB üyelik süreci, bölgesel meseleler, Rusya-Ukrayna savaşının seyri, Karadeniz Tahıl Koridoru Girişimi'nin geleceği ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geliştirilmesinin" ele alındığı belirtildi. Tajani, daha önce de özellikle Balkan rotası üzerinden göçü durdurmak için Türkiye ile görüşmeyi planladıklarını açıklamıştı.

BU YIL AKDENİZ'DEN İTALYA'YA 130 BİN GÖÇMEN ULAŞTI

Avrupa Birliği Sınır Güvenliği Örgütü Frontex tarafından geçen hafta açıklanan ön verilere göre bu yılın Ocak-Ağustos döneminde AB'nin dış sınırlarında tespit edilen düzensiz sınır geçişlerinin sayısı yüzde 18 artarak 232 binin üzerine çıktı. Bu sayı, 2016'dan bu yana en yüksek düzensiz göçmen geçişine işaret ediyor. Avrupa'ya yönelik göçte en yoğun güzergâh ise Kuzey Afrika'dan İtalya kıyılarına uzanan Orta Akdeniz rotası. İtalya'ya yıl başından bu yana söz konusu rota üzerinden 130 binden fazla göçmen ulaştı. Bu sayı geçen yıl 68 bin civarıydı. Batı Balkanlar rotası ise Orta Akdeniz'den sonra Avrupa'ya yönelik en yoğun ikinci düzensiz göç güzergâhı. (Kaynak)

Öne Çıkanlar