Merkel: Trump uluslararası düzene zarar veriyor

Merkel: Trump uluslararası düzene zarar veriyor
Merkel, Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilme kararının uluslararası düzene duyulan güveni zedelediğini söyledi.

DÜNYA- Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD Başkanı Donald Trump'ın nükleer anlaşmadan çekilme kararının uluslararası düzene duyulan güveni zedelediğini söyledi. Merkel, Almanya'nın Münster kentinde bugün yaptığı açıklamada ABD'nin İran'la nükleer anlaşmadan çekilme kararını eleştirdi. ABD'nin kararını 'büyük bir üzüntü' ve 'endişe' ile karşıladığını belirten Merkel, diğer yandan İran'la müzakerelerde zor konuların olduğunu vurguladı.

Merkel, "Buna rağmen BM Güvenlik Konseyi'nde oy birliğiyle kabul edilen bu anlaşmadan tek taraflı çekilmek doğru değil. Bu durum uluslararası düzene duyulan güveni zedeliyor" dedi. Washington'ın tartışmalı kararının ardından çoğulculuğun "gerçek bir krizde olduğunu" gördüğünü ifade eden Merkel, "Herkes aklına eseni yaparsa bu dünya için kötü bir haber" şeklinde konuştu. Transatlantik ilişkilerin devamından yana olduğuna da işaret eden Merkel, uluslararası ilişkilerin güçlendirilmesi görevinin acil olduğunu kaydetti. 

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier de Münster'de yaptığı açıklamada, Trump'ın kararını "barış diplomasisi için gerileme ve uluslararası işbirliği ile barışın sağlanmasının reddedilmesi" diye nitelendirdi.

'DAİMİ ÜYELERDEN TRUMP'A ELEŞTİRİ'

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile 2015 yılında BM Güvenlik Konseyi'nin beş daimi üyesi ABD, İngiltere, Çin, Rusya, Fransa'ya ek olarak Almanya ve AB'nin katılımıyla imzalanan nükleer anlaşmadan Salı günü çekildiklerini açıklamıştı. Almanya, Fransa ve İngiltere başta olmak üzere birçok ülke ABD’nin çekilme kararını eleştirmişti. (DW)

İLGİLİ HABER: TRUMP İRAN İLE NÜKLEER ANLAŞMAYI İPTAL ETTİ

Öne Çıkanlar