Mesud Barzani: Bayrağı yakanlar bedelini ödeyecek

Mesud Barzani: Bayrağı yakanlar bedelini ödeyecek
Irak'ın başkenti Bağdat'ta Haşdi Şabi yanlıları, Kürdistan Demokrat Partisi binasını bastı, binayı ve Kürdistan bayrağını ateşe verdi.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi eski Başkanı Mesud Barzani, Haşdi Şabi yanlılarının Irak’ın başkenti Bağdat’taki Kürdistan Demokrat Partisi’nin (KDP) binasını basarak binayı ve Kürdistan bayrağını yakmasına sert tepki gösterdi.

Barzani, "KDP’ye saldıranlar ve Kürdistan halkının değerlerine karşı saygısızlık yapanlar bunun bedelini ödeyecek" dedi.

Yazılı açıklama yapan KDP lideri Mesud Barzani, "Yasal olmayan bir grubun Bağdat’taki KDP binasını ateşe verdiği ve Kürdistan’ın kutsal bayrağını yaktıkları bilgisi elimize ulaşmış durumda" ifadelerini kullandı.

Barzani, "Bu korkakça ve pervasız saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Bu tür saldırıların hiçbir şekilde Kürtlerin konumunu ve Kürdistan halkının yüksek değerini azaltmayacaktır. Ancak bu saldırı, o yenik grubun gericiliğini, kültürsüzlüğünü ve savaş kışkırtıcılığına dayanan zihniyetini açıkça göstermektedir" değerlendirmesinde bulundu.

Mesud Barzani, Irak hükümetine çağrıda bulunarak, "Saldırganlar hakkında gerekli işlemlerin başlatılmasını umuyoruz. Aynı şekilde şunu ısrarlı bir şekilde belirtiyoruz ki; KDP’ye saldıranlar ve Kürdistan halkının değerlerine karşı saygısızlık yapanlar bunun bedelini ödeyeceklerdir." ifadelerini kullandı.

KDP üyesi ve eski bakan Hoşhar Zebari, katıldığı bir televizyon programında, "Başbakan Mustafa Kazımi, Yeşil Bölge'yi Haşdi Şabi milislerinden temizlemeli" ifadesini kullanmıştı. Zerabi’nin sözleri, Haşdi Şabi üyelerinin tepkisini çekmişti. (K24) 

Öne Çıkanlar