Milley’den Ankara'ya Rojava ziyareti yanıtı

Milley’den Ankara'ya Rojava ziyareti yanıtı
ABD Genelkurmay Başkanı Milley, Rojava ziyareti konusunda Ankara'ya yanıt verdi: "Bir Genelkurmay Başkanı’nın, özellikle de zarar görebilecekleri bir durumdayken, ABD kuvvetlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmesi son derece yerinde bir hareket."

Artı Gerçek - ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, 4 Mart’ta Rojava'ya yaptığı sürpriz ziyaretle ilgili eleştirilere yanıt verdi. Milley, Ankara’nın tepkisini çeken ziyaretin, “rutin ve kesinlikle yapması gereken bir ziyaret” olduğunu söyledi.

Genelkurmay Başkanı Milley, yaklaşık iki hafta önce, IŞİD’in yeniden toparlanmasını önlemek için yürütülen çabaları ve ABD ordusunun saldırılara karşı önlemlerini yerinde görmek için Suriye’de konuşlu Amerikan askerleriyle bir araya gelmişti. Ziyaret üzerine, ABD’nin Ankara Büyükelçisi Jeff Flake, Dışişleri Bakanlığı’na çağrılmış ve ziyaretten Türkiye’nin duyduğu rahatsızlık Flake’e iletilmişti.

'RUTİN BİR ZİYARETTİ'

VOA Türkçe'nin haberine göreyse, ABD Savunma Bakanlığı’nda düzenlenen Ukrayna Temas Grubu sanal toplantılarının ardından Savunma Bakanı Lloyd Austin’la basın toplantısı düzenleyen Milley’ye, bu ziyaretinin nasıl bir mesaj taşıdığı soruldu. Milley, ziyaretinin görev güçlerini kontrol etmek, ne durumda olduklarını değerlendirmek ve kuvvetlerin korunması gibi konularda rutin bir ziyareti amaçladığını söyledi.

Suriye'de yaklaşık 1000 ABD askeri olduğunu hatırlatan Milley, "Risk altındalar. Suriye'de bulunan çeşitli aktörler tarafından zaman zaman çeşitli mühimmatlarla saldırıya uğruyorlar. Bu yüzden gidip onları kontrol etmek ve görevin doğrulandığından emin olmam gerek" dedi.

'YAPMAM GEREKEN BİR ŞEYDİ'

Türkiye ile ABD’nin yıllardır bir ortak çıkarı olduğunu vurgulayan ABD Genelkurmay Başkanı, “Yıllardır oradayız. Ortak çıkarımız IŞİD'in kalıcı olarak yenilgiye uğratılmasıdır. Halifelik yıkıldı. Ancak örgütün kalıntıları hala orada. Elbette bu benim yapmam gereken bir şeydi. Bir Genelkurmay Başkanı’nın, özellikle de zarar görebilecekleri bir durumdayken, ABD kuvvetlerinin ne durumda olduğunu kontrol etmesi son derece yerinde bir hareket” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, ziyaretle ilgili 6 Mart’ta VOA Türkçe’ye yaptıkları açıklamada, “General Milley Suriye'deyken yalnızca ABD askerleriyle görüştü” demişti.

Bakanlık sözcüsü Ned Price da aynı gün basın brifinginde, ABD Genelkurmay Başkanı'nın askerleri ziyaret etmek için dünyanın dört bir yanına gittiğine dikkat çekmiş, “Genelkurmay Başkanı'nın, çoğu durumda potansiyel olarak tehlikede olan yerlerde konuşlandırılmış ve hem kendi halkı hem de dünyanın dört bir yanındaki halklar adına fedakarlık yapan Amerikalı ordu mensuplarını ziyaret etmesi alışılmadık bir durum değil” ifadelerini kullanmıştı.

UZMANLARA GÖRE 'ANKARA'YA MESAJ'

Milley’nin ziyaretini, “Türkiye’ye mesaj” olarak değerlendiren bazı uzmanlar ise ABD’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Suriye’ye yeni operasyon düzenlememesi uyarısı yaptığı yorumunda bulunmuştu.

İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde 13 Kasım 2022'de düzenlenen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıdan PKK ve YPG'yi sorumlu tutan Ankara, ''Suriye'nin kuzeyine kara harekatı" açıklamalarını arttırmıştı. ABD ordusu ise Türkiye'nin YPG'ye karşı düzenleyeceği bir operasyonun bölgeyi istikrarsızlaştırabileceği ve IŞİD’i yeniden canlandırabileceği konusunda endişelerini sık sık dile getiriyordu. (Kaynak)

Öne Çıkanlar