Milyarder cinayetini aydınlatacak bilgiye 35 milyon dolarlık rekor ödül

Milyarder cinayetini aydınlatacak bilgiye 35 milyon dolarlık rekor ödül
Kanadalı ünlü milyarder Barry Sherman ile eşi Honey Sherman'ın öldürüldüğü cinayet beş yıldır aydınlatılamıyor. Çocukları, bilgi sahibi olanlara verilecek ödülü 35 milyon dolara çıkardı. Jonathon Sherman, "Ödemeyi yapacağım günü iple çekiyorum" dedi.

Artı Gerçek - Kanadalı ünlü milyarder Barry Sherman ve Honey Sherman'ın 2017'de evlerinin kapalı havuzunun korkuluklarına boyunlarında kemerle bağlanmış halde ölü bulunmasına ilişkin soruşturmada hiçbir ilerleme kaydedilememesi üzerine, çiftin ailesi ödül miktarını rekor seviyeye çekti. Daha önce cinayetle ilgili bilgi verecek, şüpheli ya da şüphelilerin tutuklanmasına yardım edeceklere 10 milyon dolar ödül vaad eden aile, miktarı 35 milyon dolara çıkardı.

İLAÇ DEVİ APOTEX'İN KURUCUSUYDU

Öldürüldüklerinde Barry Sherman 75, eşi Honey 70 yaşındaydı. Polis, çiftin arkadaşlarının veya iş ortaklarından hiçbirinin neredeyse iki gündür onlardan haber almadığını ve eve zorla girildiğine dair hiçbir iz olmadığını söylemiş ve hikaye tüm dünyada manşetlere taşınmıştı.

Polis ölümleri şüpheli olarak nitelendirmişti. Kanada merkezli jenerik ilaç devi Apotex'in kurucusu olan Sherman ve eşini kimin öldürmek isteyebileceğine dair çeşitli teoriler de üretilmişti. Ancak o günden bu yana soruşturmada ilerleme sağlanamadı.

OĞUL SHERMAN: ÖDEMEYİ YAPACAĞIM GÜNÜ İPLE ÇEKİYORUM

Kanada'da yayın yapan CBC News'e para ödülünü artırdıklarını duyuran Jonathon Sherman, "Bu hafta, ailemin evlerinde öldürülmesinin beşinci yıl dönümü. O zamandan beri her gün bir kabus gibi" dedi.

"Sorumlular adalet önüne çıkarılana kadar olayı geride bırakmanın mümkün olmayacağını" belirten Sherman, "Ödemeyi yapacağım günü iple çekiyorum. Çünkü sonunda iyileşmemi sağlayacak" dedi.

ÖNCE İNTİHAR SANILDI

Cinayetlerin ortaya çıkmasından günler sonra yayınlanan bir otopsi raporu, çiftin 'boğulma nedeniyle öldüğünü' tespit etmişti. Ancak soruşturma hâlâ başlangıç aşamasında olduğu için polis, ölümlerin henüz cinayet olarak değerlendirilmediğini açıklamıştı.

Cesetlerin bulunmasından altı hafta sonra ise Toronto polisi, çiftin saldırıya uğradığına inandıklarını söyleyerek, olayın cinayet olduğunu gösteren kanıtların gözden geçirildiğini duyurmuştu. Müfettişler, bu gecikmeyi Sherman'ların evinin çok geniş olmasına ve şüpheleri gidermek için gerekli olan ek süreye bağlamıştı.

DÖRT YIL SONRA ORTAYA ÇIKAN İLK ŞÜPHELİ

Yıllar süren sessizliğin ardından polis, geçen sene çiftin dördüncü ölüm yıldönümünde çarpıcı bir açıklama yapmış ve cinayet şüphesi yeniden gündeme gelmişti. Çiftin yaşadığı Kuzey York mahallesindeki karla kaplı kaldırımlarda yürürken güvenlik kamerasına yakalanan bir kişinin videosunu paylaşan polis, şahsı zanlı olarak tanımlamış ve kimliğinin tespit edilmesi için halktan yardım istemişti.

HÂLÂ KAYDA DEĞER BİR İLERLEME SAĞLANAMADI

Cinayetlerin üzerinden beş yıl geçmesine rağmen kayda değer bir gelişme olmadı. Birçok podcast'e de konu olan ölümleri çevreleyen entrika hâlâ aydınlatılmayı bekliyor. Sherman çiftinin çocukları, cinayetlerden bu yana geçen yılların bir kabus olduğunu söylüyor. Çiftin kızları Alex Krawczyk, cevap alamamanın yaşadıkları acıyı daha da derinleştirdiğini belirtti.

Krawczyk bu hafta yaptığı açıklamada, "Adalet yerini bulmadığı için aile olarak olayı arkalarında bırakamadıklarını" belirtti. Alex Krawczyk, "Kalbim kırık. Kaybım ölçülemez. Çocuklarım dedelerini kaybetti. Onların rehberliğini, sevgisini ve bilgeliğini özlüyoruz" dedi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar