'MİT'in listesindekiler derhal uyarılmalıdır'

'MİT'in listesindekiler derhal uyarılmalıdır'
Yayınlanma:
Güncelleme: 14 Kasım 2019 16:36
A+ A-
Sol Parti milletvekili Ulla Jelpke, Almanya'nın gizlediği iddia edilen MİT'in suikast listesini derhal kamuoyuna açıklaması gerektiğini söyledi.

GÜNCEL - Fırat Haber Ajansı'nın geçtiğimiz günlerde servis ettiği ''Almanya MİT'in suikast listesini gizliyor'' haberine ilişkin ANF'ye konuşan Jelpke,  "Almanya'nın birinci listeyi deşifre etmesi, ikincisini de saklamaya çalışmasını kirli bir çifte standart. Listedekiler derhal uyarılmalı" dedi.

MİT'İN LİSTESİNDEKİLER HALA UYARILMADI

ANF'de yer alan haber göre, MİT'in daha önce Gülencilere ilişkin hazırladığı dosya ve isim listesinin Alman güvenlik birimleri tarafından deşifre edildiğine dikkat çeken Jelpke devamla şu yorumu yaptı:

"Almanya ve batının Erdoğan'a karşı Gülencileri korumaya çalışması, fakat aynı zamanda Kürtleri ve komünistlerin içinde yer aldığı listeye karşı sessiz kalması kirli bir çifte standarttır. Daha can güvenliği için Gülencileri uyaran polis, şu ana kadar elimdeki bilgilere göre hiçbir şekilde ikinci listede yer alan isimleri uyarmamış."

Federal hükümet ve güvenlik birimlerinin hemen harekete geçmesini talep eden Sol Partili politikacı Jelpke "Almanya Gülencilere ‘Türkiye'ye ve Türk konsolosluklarına gitmeyin’ şeklinde yaptığı uyarısı gibi, ikinci listedekilere de benzer bir uyarıyı yapması gerekiyor" diye konuştu. Jelpke, devamla devlet birimlerine şu çağrıyı yaptı:

"Söz konusu listede bulunan isimler derhal 'Türk istihbaratı sizi takip ediyor, can güvenliğinize dikkat edin' şeklinde uyarılmalı. Aksi taktirde listede yer alanların başına bir şeye gelirse veya takip edildiklerini bilmeden Türkiye'ye gidip yakalanmaları halinde bundan federal hükümet sorumludur."

LİSTE UZUN ZAMANDIR ALMANYA'NIN ELİNDE

Geçtiğimiz hafta ANF'ye konuşan KCDK-E Eşbaşkanı Yüksel Koç "Söz konusu listede adım olduğunu Kürt halkının dostu olan bir kaynaktan duydum. Ama bunun dışında hiç bir güvenlik ve hükümet yetkilisi beni uyarmadı" açıklamasında bulunmuştu.

Ancak 2. MİT listesi uzun bir süredir Alman hükümetinin elinde. Mart ayının ilk haftasında Ankara'ya giden Alman İçişleri Bakanlığı müsteşarı Emily Haber, Türk hükümet yetkilileriyle bir araya gelmişti. İlk kez Almanya'nın haftalık gazetesi Die Zeit, 6 Nisan 2017 tarihli sayısında müsteşar Emily Haber'e ikinci bir MİT listesinin verildiğini yazmıştı. Ancak güvenlik birimleri ve federal hükümet listeyi gizlemeye çalıştı.

Bir süre sonra ikinci MİT listesi 26 Nisan 2017 günü Federal Meclis'in İçişleri Komisyonu'nda gündeme geldi. Komisyon üyesi vekillerin ısrarla "Bu listede kimler alıyor?" sorusu karşısında hükümet yetkilileri listede Almanya'da yaşayan Kürtlerin yer aldığını ifade etmekle yetindiler.

Federal hükümet, listede yer alan ayrıntıları komisyon üyelerinden saklamaya çalışırken, hükümetin listenin Gülenci değil de Kürt aktivistlerine ait olduğu için bu tutumu sergilediği ifade ediliyor. Ayrıca üzerinden iki ay gibi uzun bir sürenin geçmesine rağmen Alman güvenlik birimleri bu listeyi kamuoyu ile paylaşmadılar, üstelik listede yer alan isimler de polis tarafından uyarılmadılar.

Öne Çıkanlar