Moskova'daki dörtlü toplantı sona erdi: Suriye ve Türkiye'den toprak bütünlüğü vurgusu

Moskova'daki dörtlü toplantı sona erdi: Suriye ve Türkiye'den toprak bütünlüğü vurgusu
Yayınlanma:
A+ A-
Türkiye ve Suriye Moskova'nın arabuluculuğunda yeniden masaya oturduğu toplantı sona erdi. Toplantıdan somut bir sonuç çıkmazken, iki ülkenin karşılıklı toprak bütünlüğü vurgusu yapması dikkat çekti.

Artı Gerçek - Türkiye ve Suriye bugün Moskova'da gerçekleştirilen toplantıyla ilişkilerin 'normalleştirilmesi' kapsamında yeniden masaya oturdu. Rusya'nın arabuluculuğunda ve İran'ın da katılımıyla gerçekleştirilen toplantıya dört ülkenin savunma bakanları ve istihbarat başkanları katıldı. Görüşmeye ilişkin Milli Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Türkiye'nin Suriye'nin toprak bütünlüğüne saygı duyduğunu teyit etmesi dikkat çekti.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Görüşmede Suriye’deki güvenlik durumunun güçlendirilmesi, Türkiye-Suriye ilişkilerinin normalleştirilmesi alanında atılabilecek somut adımlar, Suriye topraklarında her şekliyle terör örgütleri ve tüm aşırılıkçı gruplarla mücadele, Suriyeli mültecilerin topraklarına dönmelerine yönelik çabaların yoğunlaştırılması konuları ele alındı. Taraflar Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını teyit etti."

Açıklamada dörtlü formattaki görüşmelerin sürdürülmesinin önemine de dikkat çekildi.

AKAR 'BAZI OLUMLU GELİŞMELER BEKLİYORUZ' DEMİŞTİ

Toplantıya katılan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada, "Toplantının yapılmasına müteakip bazı olumlu gelişmelerin gerçekleşmesini de bekliyoruz. Bölge barışına katkı sağlamak için Türkiye, Bakanlık olarak elimizden gelen ne varsa gerekli gayreti gösteriyoruz" demişti.

ŞAM, TSK'NİN ÇEKİLMESİNİ ŞART KOŞMUŞTU

Suriye ile Türkiye arasında Rusya'nın arabuluculuğunda geçen sene başlatılan 'normalleşme' sürecinde, istihbarat başkanları ve savunma bakanları bir araya gelmişti. Sonradan İran'ın da dahil olduğu süreçte Şam yönetimi TSK'nin Suriye topraklarından çekilmesi şartını koşmuş, Ankara'dan 14 Mayıs seçimleri öncesinde olası bir Tayyip Erdoğan-Beşar Esad görüşmesine dair yapılan açıklamalara rağmen somut ilerleme kaydedilmemişti.

ÇAVUŞOĞLU 'DIŞİŞLERİ BAKANLARI DÜZEYİNDE OLACAK' DEMİŞTİ

Son görüşme ise 3-4 Nisan tarihlerinde Moskova'da Türkiye, Rusya, İran ve Suriye dışişleri bakan yardımcıları düzeyinde dörtlü teknik toplantı şeklinde gerçekleştirilmişti. Nisan başındaki toplantının ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu toplantının ardından "Önümüzdeki süreçte 4’lü düzeyde bir toplantı planlanıyor. Dışişleri bakanları düzeyinde. Mayıs ayı gibi bir dönemde gerçekleşeceğini düşünüyoruz, Ruslardan aldığımız ön bilgiye göre. Moskova’da olacak, daha önceki toplantıda olduğu gibi" demişti. Çavuşoğlu'nun açıklamasının ardından görüşmelerin yeniden savunma bakanları düzeyine inmesi dikkat çekmişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar