Netflix dizisine konu olan İsrail casusu hakkında Mossad'dan açıklama

Netflix dizisine konu olan İsrail casusu hakkında Mossad'dan açıklama
İsrail ulusal istihbarat kurumu Mossad'ın Başkanı David Barnea ülkenin en ünlü casusu Eli Cohen hakkında yeni bir açıklama yaptı. Barnea yakın zamanda yapılan bir araştırmaya göre Cohen'in karşı istihbarat sonucu yakalandığını kanıtladığını savundu.

Artı Gerçek- İsrail 1965 yılında Suriye'de yakalanarak idam edilen meşhur casusu Eli Cohen'in amatörlükten değil karşı istihbarat sonucu yakalandığını öne sürdü.

İddia İsrail'in ulusal istihbarat teşkilatı Mossad'ın Başkanı David Barnea'dan geldi.

Cohen'in anısına İsrail'in Herzliya kentindeki bir müzenin açılışını yapan Barnea yakın zamanda yapılan bir araştırma sonucunda Cohen'i yakalatan unsurun "başarılı bir karşı istihbarat faaliyeti" olduğunu savundu.

"Bu artık bir gerçek. Cohen gönderdiği mesajlar düşman tarafından fark edilmesi sonucu yakalandı.ç Basitçe bunlar fark edildi ve takip edildi" dedi.

Daha önce Cohen'in üstlerin baskısı ya da emirlere uymaması nedeniyle çok fazla mesaj göndermesi sonucu Suriyeli yetkililere yakalandığı teorileri ortaya atılmıştı.

İsrail'e Mısır'dan giden bir Yahudi göçmen olan Cohen, 1960'da Mossad tarafından kuruma alınmış ve gizli kimlikle 1961'de 1965'e kadar faaliyet göstermişti.

İsrail Cohen'in tutuklanmasından önce gönderdiği bilgilerin 1967'deki Altı Gün Savaşı'nda Suriye'yi yenmelerinde önemli rol olduğunu kabul etmişti.

Cohen'in hikayesi 2019'da "The Spy" (Casus) adlı altı bölümlük mini diziye konu olmuştu.

Cohen 1965'te Suriye'de yakalandıktan sonra casusluk suçundan asılarak idam edilmişti. İsrail ile hala savaşta sayılan Suriye, Cohen'in cesedini İsrail'e geri vermemişti. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar