Muhafazakar Parti Konferansı'nda konuşan İngiltere Başbakanı Sunak: Erkek erkektir, kadın kadındır

Muhafazakar Parti Konferansı'nda konuşan İngiltere Başbakanı Sunak: Erkek erkektir, kadın kadındır
Yayınlanma:
A+ A-
İngiltere Başbakanı Sunak Muhafazakar Parti Konferansı'nın kapanışında konuştu. HS2 demiryolu projesinin geri kalanını artan maliyetler nedeniyle iptal eden Sunak "dumansız nesil" projesini paylaştı, trans bireyler hakkında tartışmalı bir söylem kullandı.

Artı Gerçek - İngiltere Başbakanı Rishi Sunak bugün Manchester kentinde yapılan Muhafazakar Parti Konferansı'nın kapanış konuşmasını yaptı. Gelecek yıl yapılması beklenen seçimler öncesinde iktidardaki Muhafazakârların anketlerde muhalefetteki İşçi Partisi'nin gerisinde kalmasıyla Sunak ve ekibi, insanları daha iyi bir duruma getirmek için uzun vadeli "zor kararlar" almaya istekli bir politikacı olduğunu söyleyerek başbakanlığını canlandırmaya çalışıyor.

'ENFLASYONU YARIYA İNDİRMEK BİRİNCİ ÖNCELİĞİM'

Enflasyondan borçlanarak çıkılamayacağını söyleyen Sunak "Bu nedenle enflasyonu yarıya indirmek bu yılın başında belirlediğim beş öncelikten ilki ve en önemlisiydi" dedi. Enflasyonun sanayinin, istihdamın ve toplumun en büyük yıkıcısı olduğunu belirten Sunak "Vergi indirimleri istediğinizi biliyorum, ben de istiyorum ve bunları sağlayacağız, ancak şu anda yapabileceğimiz en iyi vergi indirimi, enflasyonu yarıya indirmek ve yaşam maliyetini düşürmektir" dedi.

'BREXIT'TEN BERİ ALMANYA VE FRANSA'DAN DAHA HIZLI BÜYÜDÜK'

"Son yıllarda İngiltere'nin yeterince hızlı büyümediğini" kabul eden Sunak ancak diğer Avrupa ülkelerinin aksine İngiltere'nin "pandemiden en hızlı kurtulan ülkelerden biri olduğunu" ve "AB'den ve tek pazardan ayrıldığından bu yana İngiltere'nin Fransa ve Almanya'dan daha hızlı büyüdüğünü" söyledi. Ticaret Bakanı Kemi Badenoch'u öven Sunak, Badenoch'un "Brüksel bürokrasisini" azalttığını ve bunun da küçük işletmelere para tasarrufu sağladığını savundu.

YÜKSEK HIZLI PROJESİ'NİN BİR KISMINI İPTAL ETTİ

Sunak konuşmasında bir yüksek hızlı tren projesinin ikinci aşamasıyla ilgili günlerdir süren spekülasyonlara son verdi. Manchester'a HS2 hızlı tren hattının inşasını durdurmaya karar verdiğini söyleyen İngiltere Başbakanı "Bu uzun soluklu destanı sona erdiriyorum. HS2 projesinin geri kalanını iptal ediyorum. Onun yerine her bir kuruşunu - 36 milyar pound - kuzeyde ve orta bölgelerde, ülke genelinde yüzlerce yeni ulaşım projesine yeniden yatıracağız" dedi. Konferans salonundan gelen alkışlar karşısında Sunak, yıllar önce projeye ilk destek verenlere İngiltere'deki koşulların değiştiğini ve paranın karayollarına, yeraltı raylı sistemlerine ve kuzey ve orta İngiltere'deki diğer ulaşım bağlantılarına harcanmasının daha iyi olacağını söyledi. İptal ile birlikte yüksek hızlı projesi kapsamında sadece Londra Euston'dan Birmingham'a uzanan yeni bir hat inşa edilecek.

2023-10-04t122157z-821651567-rc2ol3at1loc-rtrmadp-3-britain-politics-conservatives.jpg

İŞÇİ PARTİSİ'Nİ HEDEF ALDI

"Siyaset olması gerektiği gibi işlemiyor. Doğru kararı değil, kolay kararı teşvik eden bir siyasi sistemle 30 yıl geçirdik. Otuz yıldır kazanılmış menfaatler değişimin önünde duruyor" diyen Sunak İşçi Partisi lideri Keir Starmer'ı hedef alarak, onun da bu "köhnemiş sistemin bir parçası olduğunu" söyledi ve çirkin bir seçim kampanyasına hazırlandıklarını ifade etti. "İşçi Partisi kendi tezgahını kurdu: mümkün olduğunca az şey yapmak ve söylemek ve kimsenin fark etmemesini ummak. İnsanların oylarını hafife almak ve aynı eski yöntemlerle siyaset yapmaya devam etmek istiyorlar. Bu, güç uğruna güç elde etmekle ilgili. Kısacası, siyasetimizde yanlış olan her şey bu" dedi.

'14 YAŞINDA BİR ÇOCUĞA ASLA YASAL OLARAK SİGARA SATILMAYACAK'

Sunak genç nesillerin sigara satın almasının yasaklanmasını önererek, İngiltere'ye dünyanın en sert sigara karşıtı kurallarından bazılarını kazandıracak bir hamle de yaptı. Öneriler yasalaştığı takdirde İngiltere, Avrupa'da gençlere sigara satışını yasaklayan ilk ülke olacak. Danimarka da benzer bir adım atmayı düşünüyor. Tekliflerin ayrıntılarını içeren bir hükümet brifingi belgesinde, 2040 yılına kadar gençler arasında sigara kullanımının neredeyse tamamen ortadan kaldırılabileceği belirtildi. Sunak, Muhafazakar Parti konferansında önerdiği yeni kuralla ilgili olarak "Bugün 14 yaşında olan bir çocuğa asla yasal olarak sigara satılmayacak" dedi. Sunak, sigara karşıtı planı kapsamında sigara içme yaşının her yıl bir yıl yükseltileceğini, böylece daha genç bir neslin "sigarasız" büyüyebileceğini ve ülke sağlığının iyileştirilebileceğini söyledi.

"Sigara içme yaşını 18'e çıkardığımızda, bu yaş grubunda sigara içme yaygınlığı yüzde 30 azaldı" diyen Sunak "Amerika Birleşik Devletleri sigara içme yaşını 21'e çıkardığında, bu yaş grubunda sigara içme oranı yüzde 39 düştü. Sigara içmek Ulusal Sağlık Hizmeti üzerinde büyük bir baskı oluşturuyor ve ülkemize yılda 17 milyar sterline mal oluyor. Kanser ölümlerini dörtte bir oranında azaltma, bu baskıları önemli ölçüde hafifletme ve çocuklarımızı koruma şansımız var ve bunu değerlendirmeliyiz" dedi. Sunak ayrıca çocuklara yönelik elektronik sigara kullanımını kısıtlayacak tedbirleri de gündeme getirmeyi planlıyor.

'KADIN KADINDIR, ERKEK ERKEKTİR'

Muhafazakar Başbakan konuşmasında partisinin yıllık konferansında yaptığı konuşmada toplumun trans bireylere nasıl yaklaşması gerektiği konusunda da görüşlerini açıkladı. "Erkek erkektir, kadın da kadındır" diyen Sunak insanların istedikleri cinsiyette olabileceklerine inandırılmamaları gerektiğini savundu. "İnsanların istedikleri cinsiyette olabileceklerine inandırılarak zorbalığa maruz kalmamalıyız. Olamazlar, bir erkek erkektir ve bir kadın da kadındır, bu sağduyudur" ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar