NATO: Rusya'nın nükleer güçlerini yakından izliyoruz, değişim görmedik

NATO: Rusya'nın nükleer güçlerini yakından izliyoruz, değişim görmedik
Yayınlanma:
A+ A-
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın Ukrayna'da nükleer silah kullanımına yanıt vereceklerini yineledi. Rusya'nın nükleer güçlerini "yakından izlediklerini" söyleyen Stoltenberg "Şu anda bu konuda bir değişim görmedik" dedi.

Artı Gerçek- NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Rusya'nın örtülü nükleer tehditlerde bulunduğunu öne sürerek "düşük verimli olsa bile nükleer silah kullanımının Moskova için sonuçları olacağını" söyledi.

12 Ekim'de başlayacak iki günlük NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde basın toplantısı yapan Stoltenberg, nükleer savaş riskiyle ilgili soruya yanıt verdi.

'RUSYA NÜKLEER SAVAŞIN KAZANANI OLMAYACAĞINI BİLİYOR'

Rusya'nın nükleer güçlerini yakından izlediklerini ve pozisyonlarında bir değişim görmediklerini, buna karşın tetikte olmayı sürdüreceklerini söyleyen Stoltenberg, "NATO, müttefiklere yönelik her türlü saldırı ve tehdide karşı hazırlıklıdır. NATO nükleer tehditleri caydırmak için de var. Bu Ukrayna'nın işgalinden önce de böyleydi, işgalden sonra daha önemli oldu. Sadece Putin ve Rusya'nın nükleer söylemleri nedeniyle değil. Bu nükleer söylemler veya örtülü tehditler tehlikeli ve sorumsuzca. Rusya bir nükleer savaşın kazananı olmayacağını biliyor. Bu tür bir savaşa asla girişilmemelidir. Rusya'ya açıkça şunu ilettik. Düşük verimli olanlar dahil nükleer silah kullanırlarsa bunun sonuçları olacaktır" dedi.

'PUTİN, UKRAYNA'DA KAYBEDİYOR'

Ukrayna'ya yapılacak askeri yardımlar konusunda NATO'nun desteğini artıracağını söyleyen Stoltenberg, "Böylece Ukraynalılar kendilerini savunmayı sürdürecek ve Rus işgalindeki bölgeleri özgürleştirecek" ifadelerini kullandı.

"Ukrayna şu anda ivmeye sahip ve önemli kazanımlar elde ediyor. Bu sırada Rusya sivillere ve kritik altyapıya yönelik korkunç ve ayrım gözetmeyen saldırılara başvuruyor" diyen Stoltenberg ," Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'da kaybediyor. İlhak girişimleri, kısmi seferberlik ve sorumsuz nükleer söylemleri savaşın başından bu yana gerginliği artırıcı en ciddi unsurlar. Bütün bunlar savaşın planladığı gibi gitmediğini gösteriyor" diye konuştu.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA DA TOPLANTIYA KATILACAK

Stoltenberg, 12 Ekim'deki toplantıda ise Ukrayna'ya desteğin artırılması, Kuzey Akım 1 ve Kuzey Akım 2 boru hatlarına düzenlenen sabotajlar sonrası kritik altyapıların korunması ile müttefiklerin silah ve mühimmat stoklarının doldurulması gibi konuları ele alacaklarını duyurdu.

Brüksel’deki NATO karargahında Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın temsil edeceği iki günlük toplantıya Rusya- Ukrayna savaşının ardından NATO üyeliği için başvuru yapan Finlandiya ve İsveç de davet edildi. (DIŞ HABERLER)

Öne Çıkanlar